Pietraszkiewicz: można spodziewać się wzrostu zatrudnienia w sektorze bankowym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-12-2005, 13:59

W 2006 r. można spodziewać się wzrostu zatrudnienia w sektorze bankowym i powiazanych z nim firmami - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.

W 2006 r. można spodziewać się wzrostu zatrudnienia w sektorze bankowym i powiazanych z nim firmami - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.

    Pietraszkiewicz zwrócił uwagę, że Polska jest krajem "dalece nieubankowionym", w którym niski jest poziom zatrudnienia w bankach w odniesieniu do liczby mieszkańców. Dodał, że należy spodziewać się wzrostu zatrudnienia w pośrednictwie finansowym.

    Oznacza to - jak wyjaśnił - że zatrudnienie będzie rosło w podmiotach współpracujących z bankami, ze względu na duże możliwości outsourcingu, czyli wykonywania czynności na rzecz banków przez firmy zewnętrzne, które zawierają z bankami stosowne umowy.

    Według badań Instytutu Pentor, wzrost zatrudnienia przewidywany jest w 19 proc. placówek bankowych, a spadek - w 42 proc. Utrzymanie obecnego poziomu zatrudnienia  spodziewane jest w 40 proc. placówek. W porównaniu z badaniem z 2004 r. o 3 pkt proc. wzrósł zarówno odsetek placówek przewidujących wzrost zatrudnienia, jak i jego spadek. O 5 pkt proc. zmalał odsetek placówek nie przewidujących zmian.

    Prezes Pentora Eugeniusz Śmiłowski poinformował, że największe obawy przed zwolnieniami mają pracownicy banków z przewagą kapitału krajowego - głównie w centralnym rejonie Polski (z wyjątkiem Warszawy) oraz na Pomorzu. Obawy takie są też widoczne w placówkach zatrudniających od 50 do 100 osób i powyżej stu. Takich oba nie ma w małych placówkach ani w bankach spółdzielczych.

    Pietraszkiewicz dodał, że banki planują otwarcie 120-150 nowych oddziałów w 2006 r., kilkadziesiąt nowych placówek otworzą też banki spółdzielcze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane