Pietrewicz: Dane o PKB pozwolą RPP rozważyć podwyżkę stóp w październiku

Lesław Kretowicz, ISB
29-08-2008, 11:47

Wzrost gospodarczy na poziomie 5,8% w II kw. 2008 r. oznacza, że pozytywny wpływ PKB na inflację zostanie ograniczony, wynika z piątkowej wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Mirosława Pietrewicza. W jego ocenie, stwarza to większe pole do manewru dla władzy monetarnej, ale z ewentualną decyzją o podwyżce stóp należy wstrzymać się do  październikowej projekcji inflacji.

"Wzrost PKB powyżej oczekiwań rynku i czerwcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP) to bardzo dobra wiadomość. Oznacza jednak, że pozytywny wpływ słabszego wzrostu na inflację został ograniczony" - powiedział agencji ISB Mirosław Pietrewicz.

W jego ocenie piątkowe dane z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) stwarzają większe pole do działania Radzie, która być może będzie musiała zdecydować się na kolejne zacieśnienie polityki pieniężnej. Jednak z taką decyzją należy poczekać do października.

"Mimo bardzo dobrego wyniku PKB z ostateczną oceną należy wstrzymać się do publikacji październikowej projekcji inflacji, gdzie poza danymi o wzroście gospodarczym poznamy także spodziewane tendencje na rynku paliw oraz oczekiwania dotyczące kursu walutowego. Oczekuję bowiem, że po dzisiejszej wiadomości złoty zacznie się znów umacniać" - powiedział Pietrewicz.

Członek Rady przypomniał także, że nie należy zbyt euforycznie podchodzić do dzisiejszych danych, bowiem informacje z ostatnich miesięcy są coraz mniej optymistyczne i nie wróżą dobrze polskiej gospodarce w II połowie tego roku oraz w całym roku 2009 roku. Jego zdaniem, spowolnienie w kolejnych kwartałach będzie postępować.

W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że wzrost PKB w II kw. 2008 r. wyniósł 5,8% r/r wobec 6,1% zanotowanych w I kwartale. Analitycy ankietowani przez agencję ISB oczekiwali wzrostu na poziomie 5,5%.

Wzrost centralnej ścieżki czerwcowej projekcji inflacyjnej NBP, wzrost PKB spowolni do ok. 4,0% r/r w II połowie 2008 roku, zaś w całym roku wyniesie 4,7%, a w kolejnym roku - 4,8% wobec odnotowanych w ub. roku 6,6%. W 2010 roku wzrost gospodarczy wyniesie 5,2%. (ISB)

lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz, ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pietrewicz: Dane o PKB pozwolą RPP rozważyć podwyżkę stóp w październiku