Pietrewicz: Obniżki stóp proc. zbędne, jeśli PKB znacznie przyspieszy w III kw.

Internet Securities
opublikowano: 17-10-2005, 11:30

Jeżeli wzrost gospodarczy w III kwartale 2005 roku osiągnął poziom 3,5-3,7%, to może się okazać, że obecny poziom stóp procentowych jest optymalny, powiedział agencji ISB członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Mirosław Pietrewicz.

Jeżeli wzrost gospodarczy w III kwartale 2005 roku osiągnął poziom 3,5-3,7%, to może się okazać, że obecny poziom stóp procentowych jest optymalny, powiedział agencji ISB członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Mirosław Pietrewicz.

„Jeżeli by się okazało, że dynamika rozwoju gospodarki jest coraz większa to mogłoby się okazać, że obniżenie stóp procentowych jest zbędne i dochodzimy do pewnego poziomu suboptymalnych stóp procentowych” – powiedział w wywiadzie dla ISB Pietrewicz.

„Są optymiści, którzy mówią, że w trzecim kwartale nastąpiło znaczące przyspieszenie do poziomu 3,5-3,7% PKB. W takim wypadku należałoby się zastanowić nad łagodzeniem polityki pieniężnej” – dodał.

Pietrewicz uważa, że jeżeli potwierdziły by się jego prognozy tempa wzrostu PKB w trzecim kwartale (3,2-3,3%) to wraz z korzystnymi tendencjami inflacyjnymi mógłby skłonić do obniżek stóp procentowych.

„Gdyby potwierdziły się moje odczucia odnośnie kształtowania się inflacji i szacunki odnośnie wzrostu gospodarczego, a zwłaszcza inwestycji, to można by poważnie myśleć o złagodzeniu polityki pieniężnej” – uważa Pietrewicz.

Członek rady dodał, że aktualnie najważniejszą informacją dla rady będą dane o gospodarce w trzecim kwartale.

„Kluczowy dla dalszych decyzji rady jest wzrost gospodarczy, zwłaszcza inwestycje. Informacje o czwartym kwartale będziemy mieli dopiero pod koniec lutego, dlatego kluczowe będą informacje o trzecim kwartale” – powiedział Pietrewicz.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale pod koniec listopada. W drugim kwartale wzrost gospodarczy wyniósł 2,8%, natomiast inwestycje rosły w tempie 3,8% r/r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane