Pietrewicz: przestrzeń dla obniżki stóp to nadal 50 punktów bazowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-01-2006, 17:35

Najnowsze dane GUS nie zapowiadają przyspieszenia dynamiki cen czy wzrostu oczekiwań inflacyjnych, a przestrzeń dla obniżki stóp procentowych wynosi nadal 50 pkt bazowych bez zagrożenia realizacji celu inflacyjnego - uważa Mirosław Pietrewicz, członek RPP.

Najnowsze dane GUS nie zapowiadają przyspieszenia dynamiki cen czy wzrostu oczekiwań inflacyjnych, a przestrzeń dla obniżki stóp procentowych wynosi nadal 50 pkt bazowych bez zagrożenia realizacji celu inflacyjnego - uważa Mirosław Pietrewicz, członek RPP.

    "Dane GUS nie zapowiadają przyspieszenia dynamiki cen, a to nie powinno wpływać na inflację bazową i oczekiwania inflacyjne. Nadal nie widać presji inflacyjnej i przestrzeń dla RPP do obniżki stóp to moim zdaniem nadal 50 pkt bazowych" - powiedział PAP w czwartek Pietrewicz.

    GUS podał w czwartek, że ceny produkcji przemysłowej w grudniu 2005 roku w stosunku do grudnia 2004 roku wzrosły o 0,5 proc., a w porównaniu do listopada 2005 spadły o 0,4 proc.

    GUS podał też, że produkcja przemysłowa w grudniu 2005 roku wzrosła o 9,2 proc. rok do roku, po wzroście o 8,5 proc. rdr w listopadzie, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,7 proc.

    "Dane różnią się tylko nieznacznie od oczekiwań" - ocenił Pietrewicz.

    Członek RPP podkreślił, że "wcześniejsze przewidywania Rady co do uzyskania celu 2,5 proc. w późniejszym terminie niż zapisany w projekcji z sierpnia wydają się adekwatne".

    W sierpniowej projekcji inflacyjnej NBP zakładał, że inflacja wróci do poziomu 2,5 proc. w połowie 2007 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane