Pietrewicz z RPP: Kotwica budżetowa zaproponowana przez PiS jest korzystna

Internet Securities
opublikowano: 17-10-2005, 11:47

Propozycja Prawa i Sprawiedliwości (PiS) polegająca na ustaleniu stałego poziomu deficytu na poziomie 30 mld zł przez okres 4 lat jest korzystna, powiedział agencji ISB członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Mirosław Pietrewicz.

Propozycja Prawa i Sprawiedliwości (PiS) polegająca na ustaleniu stałego poziomu deficytu na poziomie 30 mld zł przez okres 4 lat jest korzystna, powiedział agencji ISB członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Mirosław Pietrewicz.

„Zaproponowane przez PiS 30 mld zł deficytu budżetowego to po pierwsze mniej niż zaproponowany przez rząd deficyt na rok 2006; po drugie, 30 mld zł w wielkościach absolutnych oznacza systematyczny spadek wskaźnika, niewielki może, ale to zależy, jaki będzie wzrost PKB” – powiedział w wywiadzie dla ISB Pietrewicz.

Program partii braci Kaczyńskich zakłada wprowadzenie na cztery lata stałego poziomu deficytu budżetowego na nominalnym poziomie 30 mld zł.

„W związku z tym jest to łagodniejsze, niż wcześniej przewidywano, schodzenie z deficytem budżetowym i w konsekwencji uzyskanie dodatniego salda pierwotnego w budżecie, co będzie skutkować zmniejszeniem zadłużenia państwa” – dodał członek RPP.

„Nigdy nie byłem zwolennikiem działań rewolucyjnych, ze względu na narażenie się na istotne problemy natury społecznej, ewolucyjne podejście bardziej mi odpowiada" – powiedział także Pietrewicz.

Pod koniec września rząd Marka Belki przyjął projekt ustawy budżetowej zakładający deficyt w wysokości 32,575 mld zł. Dochody budżetowe mają wynieść 191,3 mld zł, natomiast wydatki są planowane na 223,9 mld zł.

Kazimierz Marcinkiewicz, kandydat na premiera w koalicyjnym rządzie PiS i Platformy Obywatelskiej (PO), zapowiedział, że rząd złoży autopoprawkę do budżetu. Deficyt, według planów PiS, ma być obniżony do właśnie 30 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane