Pietrewicz z RPP: Prognoza czerwcowej inflacji MinFin nie zaskoczyła

ISB
01-07-2008, 11:30

Prognoza inflacji za czerwiec na poziomie 4,5% nie wniosła niczego nowego do obrazu polskiej gospodarki, wynika z  wtorkowej wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Mirosława Pietrewicza. Jego zdaniem, nie należy raczej spodziewać się kolejnego zacieśnienia polityki pieniężnej, ponieważ wysoki poziom wskaźnika CPI w okresie letnim został przez Radę uwzględniony w majowej decyzji.

"Informacja o szacowanym przez resort finansów 4,5-proc. inflacji w czerwcu nie jest zaskoczeniem dla RPP. Wiedzieliśmy, że w II i III kw. br. będzie ona wyższa niż w pierwszych trzech miesiącach roku i ten fakt braliśmy pod uwagę podnosząc stopy procentowe w ubiegłym tygodniu" - powiedział agencji ISB Pietrewicz.

Członek RPP dodał, że taki poziom wskaźnika CPI jest również zgodny z projekcją inflacji, więc nie wnosi niczego nowego do obrazu polskiej gospodarki - ani bieżącego, ani długoterminowo. Pietrewicz uważa, że dzisiejsza publikacja resortu finansów nie wpłynie na przyszłe decyzje Rady i, wbrew obawom niektórych ekspertów, nie spowoduje nerwowej reakcji władzy monetarnej i podwyżki stóp w lipcu.

"Dzisiejsze dane nie wnoszą niczego nowego co do rozwoju sytuacji ani w tym, ani w przyszłym roku. Są zgodne z projekcją inflacji, więc nie stanowią dla mnie specjalnie ważnego wydarzenia" - podsumował Pietrewicz.

Według opublikowanej we wtorek prognozy resortu finansów, inflacja w czerwcu wyniosła 4,5% r/r wobec 4,4% zanotowanych w maju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pietrewicz z RPP: Prognoza czerwcowej inflacji MinFin nie zaskoczyła