Pietrewicz z RPP: Tendencja aprecjacyjna złotego jest niekorzystna dla gospodarki

Internet Securities
opublikowano: 17-10-2005, 11:38

Obserwowana od kilku tygodni tendencja aprecjacyjna złotego nie jest korzystna, bowiem może doprowadzić do spowolnienia gospodarczego, powiedział agencji ISB członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Mirosław Pietrewicz.

Obserwowana od kilku tygodni tendencja aprecjacyjna złotego nie jest korzystna, bowiem może doprowadzić do spowolnienia gospodarczego, powiedział agencji ISB członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Mirosław Pietrewicz.

„Tendencja aprecjacyjna jest nie korzystna, kurs złotego jest na poziomie, który nie sprzyja eksporterom. To się jeszcze nie odbija na konkurencyjności importu dla rynku krajowego, ale dla eksporterów stanowi to problem – dalsza aprecjacja może realnie zagrozić dynamice eksportu, mam nadzieję, że nie poziomowi” – powiedział ISB Pietrewicz.

„Jeżeli taka sytuacja długo się utrzyma to możemy mieć problemy ze wzrostem gospodarczym. Dlatego wydaje się, że nie wolno robić niczego, co by wzmacniało kurs złotego i w tym kontekście posunięcia ministra finansów, skrytykowane zresztą przez RPP, są niewłaściwe” – dodał.

Jego zdaniem, mniejszy dysparytet stóp procentowych między Polską a innymi rynkami może zahamować aprecjację.

„Operowanie stopami procentowymi ma znaczenie dla tworzenia z jednej strony warunków do zablokowania aprecjacji złotego, bo dysparytet stóp procentowych wpływa na aprecjację” – powiedział Pietrewicz.

Z drugiej strony, mocny złoty sprzyja niskiej inflacji, a więc wspiera luzowanie polityki pieniężnej.

„Niska inflacja tworzy warunki, przy dodatkowo niskim tempie wzrostu gospodarczego, do luzowania polityki pieniężnej, do obniżenia stóp procentowych” – dodał członek RPP.

W tym roku RPP pięciokrotnie obniżała stopy procentowe – łącznie o 2 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej. Główna stopa referencyjna wynosi 4,50%.

Następne posiedzenie RPP odbędzie się 25-26 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane