Pietrewicz z RPP: Wzrost w III kw. wyniesie 3,2-3,3%, w całym 2005 roku ok. 3%

Internet Securities
opublikowano: 17-10-2005, 11:31

Wzrost gospodarczy w III kwartale ukształtował się na poziomie 3,2-3,3%, natomiast w całym 2005 roku wzrost wyniesie ok. 3%, powiedział agencji ISB członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Mirosław Pietrewicz. Jego zdaniem, w przyszłym roku jest szansa na wzrost ponad 4-proc.

Wzrost gospodarczy w III kwartale ukształtował się na poziomie 3,2-3,3%, natomiast w całym 2005 roku wzrost wyniesie ok. 3%, powiedział agencji ISB członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Mirosław Pietrewicz. Jego zdaniem, w przyszłym roku jest szansa na wzrost ponad 4-proc.

„W kwestii wzrostu w trzecim kwartale nie należy być dużym optymistą i obawiam się, że wzrost nie będzie większy niż 3,2-3,3%” – powiedział w wywiadzie dla ISB Pietrewicz.

„Nie ma co liczyć na więcej niż 3-proc. wzrost PKB w skali całego roku. Jeżeli chodzi o rok 2006, nie ma powodów, by kwestionować szacunki Ministerstwa Finansów, będzie to prawdopodobnie nieco ponad 4%” – powiedział także Pietrewicz.

Jego zdaniem, nadal nie widać ożywienia w inwestycjach.

„Dynamika inwestycji w trzecim i czwartym kwartale będzie niższa niż założona w sierpniowej projekcji” – powiedział Pietrewicz.

„Nie wydaje mi się, żebyśmy mieli do czynienia z wyraźnym ożywieniem w inwestycjach, bo mimo wysokiej dynamiki eksportu, przedsiębiorcy narzekają na mały popyt. To pośrednio znaczy, że ze strony inwestycji nie ma ożywienia, bo to tworzyłoby popyt wewnętrzny” – stwierdził także Pietrewicz.

DLACZEGO INWESTYCJE STOJĄ?

Pietrewicz uważa, że za słabym tempem inwestycji stoją niekorzystne perspektywy wzrostu popytu wewnętrznego.

„Uważam, że jest to związane z brakiem perspektyw na trwały wzrost popytu wewnętrznego. Mieliśmy do tej pory wyłącznie z krótkookresowymi skokami dynamiki popytu, a przedsiębiorcy nie mają pewności, czy wzrost tego popytu będzie trwały” – stwierdził.

„Jeżeli przedsiębiorca nie będzie miał perspektyw trwałego wzrostu popytu, czyli możliwości sprzedaży swoich produktów, to nie będzie chciał inwestować” – dodał członek RPP.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Pietrewicz zwrócił uwagę na ciągle niską dynamikę realnych dochodów ludności.

„Przedsiębiorcy nie chcą podnosić płac w obawie o właśnie perspektywy zbytu na swoje towary” – stwierdził.

„Przedsiębiorcy nie korzystają z kredytów inwestycyjnych. Do tego dochodzi brak wzrostu w emeryturach i rentach – dopiero w przyszłym roku będzie waloryzacja” – powiedział także.

Także wysoki kurs walutowy nie sprzyja inwestowaniu.

„Aprecjacja złotego powoduje, że przychody przedsiębiorców z eksportu są mniejsze i to osłabia zainteresowanie inwestycjami” – powiedział Pietrewicz.

Nadal także nie widać pobudzenia inwestycji ze strony funduszy Unii Europejskiej.

„Źródeł pobudzenia inwestycji szukamy właśnie w funduszach unijnych, natomiast ciągle w gospodarce realnej nie ma na to potwierdzenia. Wydaje się, że stworzone są dobre warunki makroekonomiczne do pobudzania inwestycji, ale to co uważaliśmy za pewne, czyli zaangażowanie środków unijnych, jest o wiele mniejsze” – powiedział Pietrewicz.

Jego zdaniem, może się to zmienić w końcu trzeciego i w czwartym kwartale.

„Gdyby w czwartym kwartale dynamika inwestycji wyniosła 7-8%, byłoby już całkiem przyzwoicie” – uważa członek RPP.

W pierwszym kwartale inwestycje rosły w tempie 1,0%, w drugim – 3,8%.

Podczas konferencji po wrześniowym posiedzeniu RPP prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz powiedział, że z analiz banku centralnego wynika, że inwestycje będą rosnąć, dzięki właśnie wykorzystaniu w większym stopniu funduszy unijnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane