PIH: Black Friday korzystny dla handlu i konsumentów

  • PAP
opublikowano: 23-11-2018, 19:09

Black Friday jest korzystny zarówno dla konsumentów, jak i dla handlu - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. W tzw. Czarny Piątek sklepy stacjonarne i internetowe organizują wyprzedaże.

Jak powiedział Nowakowski, "w Black Friday konsumenci kupują towar taniej, a sklepy wyzbywają się zapasów". "A dla handlu zapasy to koszt" - przypomniał prezes Polskiej Izby Handlu. "Po wyprzedażach w sklepach będzie miejsce na nowe kolekcje" - dodał.

Organizowana przez sklepy wyprzedaży w tzw. Black Friday (Czarny Piątek) i Cyber Monday (cyfrowy poniedziałek) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, zyskuje coraz większą popularność w Europie, także w Polsce.

Black Friday (Czarny Piątek) obchodzony jest następnego dnia po Święcie Dziękczynienia – w tym roku tej to 23 listopada. Głównie dotyczy sklepów stacjonarnych, ale w akcji obniżek biorą też udział również e-sklepy. Natomiast Cyber Monday (cyfrowy poniedziałek) dotyczy sklepów internetowych. W tym roku wypada w poniedziałek, 26 listopada.

Jak przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wszystkie produkty kupione na wyprzedaży można reklamować.

W przypadku towarów kupionych stacjonarnie "jeżeli produkt ma wadę, należy zwróć się do sprzedawcy w ciągu 2 lat od dnia wydania rzeczy" - podaje UOKiK. Dodaje, że: "Można żądać naprawy lub wymiany towaru, obniżenia ceny. Przedsiębiorca musi rozpatrzyć taką reklamację w ciągu 14 dni – jeśli nie dotrzyma terminu, przyjmuje się, że ją uznał. Jeśli wada jest istotna, możesz żądać nawet odstąpienia od umowy. Aby zgłosić reklamację najlepiej posiadać dowód zakupu np. paragon, potwierdzenie przelewu" - radzi urząd.

"Gdy kupujesz przez internet masz prawo do reklamacji na takich samych zasadach, jak przy zakupach zrobionych stacjonarnie" - podaje UOKiK. "Jeżeli produkt ma wadę, zwróć się do sprzedawcy w ciągu dwóch lat od daty wydania towaru. Towar zakupiony przez internet możesz zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od momentu otrzymania" - przypomina urząd. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane