PIIT akceptuje plan do 2010 r.

Wacław Iszkowski
opublikowano: 24-01-2007, 00:00

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) z satysfakcją stwierdza, że większość z jej opinii do projektu rozporządzenia „Plan informatyzacji państwa na lata 2007-10” została uwzględniona w zakończonym właśnie procesie konsultacji.

Łącznie z innymi poprawkami zgłaszanymi przez

resorty i inne uprawnione instytucje nowa wersja rozporządzenia może być oceniona pozytywnie. Zaprezentowany w nim plan informatyzacji państwa uwzględnia najważniejsze priorytety oraz wskazuje na kierunki rozwoju usług e-administracji dla obywateli oraz firm, które mają wspomagać rozwój społeczeństwa informacyjnego.

Wymienione w planie projekty pokrywają praktycznie wszystkie aspekty działalności administracyjnej państwa. Są one w dużym stopniu wzajemnie skorelowane, chociaż daje się jeszcze zauważyć niekiedy zbytnią resortowość niektórych z propozycji.

Wadę tę będzie można jedynie pomniejszać przez uchwalenie programu interoperacyjności oraz aktywną postawę międzyresortowego zespołu do spraw informatyzacji. W przyszłości jednolitość całej sfery informatyzacji administracji będzie można osiągnąć, mając środki na nią przeznaczone zapisane w budżecie zadaniowym państwa.

Dla firm przemysłu informatycznego szczególnie interesujące są opisy poszczególnych projektów oraz terminy ich realizacji. Sumaryczna wartość tych projektów wynosi ponad 2,3 mld zł w latach 2007-10 i co najmniej 3,3 mld zł do roku 2013, co oznacza znaczące dla firm informatycznych możliwości osiągania przyszłych przychodów z prowadzonych prac wdrożeniowych.

Nie wątpimy, że polskie i zagraniczne firmy teleinformatyczne są w stanie zrealizować wszystkie projekty, ale wyrażamy też obawę, czy będzie to możliwe przy obecnym kształcie i funkcjonowaniu ustawy Prawo zamówień publicznych.

Wyzwaniem dla zamawiających będzie „idealne” przygotowanie i prowadzenie procedur przetargowych, a dla oferentów rzetelne przygotowanie ofert oraz uczciwe rozważenie swoich możliwości. Nasza izba będzie starała się wspomagać w usprawnianiu tych procedur, gdyż leży to w interesie administracji, firm, a przede wszystkim obywateli, którzy w rezultacie będą mogli skorzystać z dobrodziejstwa powszechnej informatyzacji.

Wacław Iszkowski

prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wacław Iszkowski

Polecane