PIIT: nie ma zagrożenia masowej migracji zarobkowej polskich informatyków

opublikowano: 01-02-2007, 16:52

Nie ma zagrożenia masowej migracji zarobkowej polskich informatyków do krajów starej Unii Europejskiej czy USA - uważają uczestnicy drugiego Teraforum, zorganizowanego w czwartek w Warszawie przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).

Nie ma zagrożenia masowej migracji zarobkowej polskich informatyków do krajów starej Unii Europejskiej czy USA - uważają uczestnicy drugiego Teraforum, zorganizowanego w czwartek w Warszawie przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).

"Owszem, informatycy w Polsce zarabiają mniej niż ich koledzy ze starej Unii, ale przy dobrych fachowcach to nie są wielkie różnice, najwyżej kilkunastoprocentowe. A utrzymanie w Polsce, nawet uwzględniając, że jego koszty znacznie wzrosły, jest dużo tańsze" - uważa prezes Asseco Poland Adam Góral.

Według prezesa IBM Polska Dariusza Fabiszewskiego, polscy informatycy chcą zdobywać nowe kwalifikacje, ale po zagranicznych stażach "najczęściej wracają do kraju". Fabiszewski uważa, że przyczyną tego są "większe możliwości kształtowania własnej drogi zawodowej w Polsce".

Zdaniem menadżerów branży informatycznej, wyjazdy i emigracja części fachowców - informatyków są "nieuniknione", ale nie wpłyną na kondycję branży "jeśli uda się, jak to się dzieje obecnie, utrzymać dopływ nowych kadr do firm".

W trakcie drugiego Teraforum rozdano doroczne nagrody Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji - Infostary 2006. Nagrody te są przyznawane przez środowisko informatyczne, skupione w PIIT, od 16 lat.

Infostar 2006 w kategorii "osiągnięcia biznesowe" otrzymał prezes Asseco Poland Adam Góral (za tworzenie pierwszej międzynarodowej grupy informatycznej z dominującym udziałem firm polskich), w kategorii "rozwiązania informatyczne" - dyrektor ośrodka mediów interaktywnych TVP Leszek Bogdanowicz (za stworzenie projektu polskiej TV interaktywnej), zaś w kategorii "propagowanie informatyki" - prof. dr hab Jan Madey, dyrektor Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji Uniwersytetu Warszawskiego (za przygotowanie i kierowanie polskimi ekipami studenckimi, wygrywającymi światowe olimpiady programistyczne).

W drugim Teraforum PIIT uczestniczyło ponad 200 menadżerów i analityków z 50 polskich i międzynarodowych firm informatycznych i telekomunikacyjnych.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PIIT: nie ma zagrożenia masowej migracji zarobkowej polskich informatyków