Pikująca ropa dobija Rosję

Andrzej Stec
16-09-2008, 11:32

Panika na giełdzie moskiewskiej. Tamtejszy indeks RTS leci w dół ponad 10 proc. a MICEX prawie 18 proc. !!! Przez ostatnie trzy miesiące tamtejsi inwestorzy stracili już dwie trzecie oszczędności.

Z Rosji odpływają dziesiątki miliardów dolarów. Niektórzy zachodni analitycy twierdzą, że największa od 10 lat przecena na tamtejszej giełdzie papierów wartościowych, połączona z przeceną rubla, to kara za wywołanie konfliktu w Gruzji. Wśród „wymierzających sprawiedliwość” miałyby się znaleźć zachodnie fundusze inwestycyjne, z amerykańskimi na czele.

Bardziej przekonują jednak komentarze, które łączą spadki RTS z pęknięciem bańki cenowej na rynku surowcowym. Rosyjska giełda zdominowana jest bowiem przez spółki surowcowe. Tylko trzy firmy: Gazprom, Lukoil i Rosneft aż w 40 proc. odpowiadają za zmiany indeksu RTS.

A wszystko przez ropę. Jej baryłka z tygodnia na tydzień jest tańsza. Inwestorzy na rynkach surowcowych obawiają się, że zamieszanie na Wall Street osłabi globalną gospodarkę, co z kolei osłabi popyt na paliwa i surowce. Jeszcze w lipcu za baryłkę ropy płacono ponad 147 USD, a giełda moskiewska biła wtedy historyczne rekordy. Dzisiaj baryłka ropy kosztuje niewiele ponad 92 USD. Pikujące notowania czarnego złota ani myślą choć o chwilowym odpoczynku, czym doprowadzają do rozpaczy analityków technicznych wieszczących odbicie.

Mocno tanieją też instytucje  finansowe. OAO Sberbank oraz OAO VTB Group, dwa największe rosyjskie banki, spadały o - odpowiednio - 14 i 16 proc.

"Mamy panikę na rynku, ogromne problemy z płynnością. Inwestorzy mają problemy z refinansowaniem swoich pozycji, dlatego je wyprzedają. Do tego wszystkiego dochodzą obawy o kondycję AIG w USA, co tylko dolewa oliwy do ognia" - powiedział agencji Bloomberg Oleg Worotnicki z Uralsib Financial Corp. w Moskwie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Stec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Pikująca ropa dobija Rosję