Czytasz dzięki

Pilarczyk: Podtrzymujemy stanowisko w sprawie reformy rynku cukru

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-09-2005, 19:46

Polska podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie zaproponowanej przez Komisję Europejską reformy rynku cukru - powiedział w poniedziałek dziennikarzom po konsultacjach z KE minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk. Jak dodał, propozycja ta w obecnej formie jest "nie do przyjęcia".

Polska podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie zaproponowanej przez Komisję Europejską reformy rynku cukru - powiedział w poniedziałek dziennikarzom po konsultacjach z KE minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk. Jak dodał, propozycja ta w obecnej formie jest "nie do przyjęcia".

W Brukseli trwa dwudniowa Rada ministrów rolnictwa. Jednym z głównych tematów jest reforma rynku cukru.

"Przedstawiłem przedstawicielom Komisji stanowisko Polski w tej sprawie. Zapewniłem, że jesteśmy za reformowaniem rynku cukru, ale nie w taki sposób, jaki zaproponowała dotąd Komisja" - powiedział Pilarczyk.

Poinformował, że strona polska "zadeklarowała chęć i gotowość do rozmów w sprawie proponowanej reformy". "Rozumiemy jednak, że nasze argumenty zostaną również wzięte pod uwagę, tak by znaleźć kompromis, być może do końca tego roku" - dodał minister.

Wyjaśnił, że największe zastrzeżenia Polski budzi propozycja wysokich rekompensat dla producentów cukru, którzy zrezygnują ze swojej działalności.

"Zaproponowane rekompensaty mogą mieć negatywny wpływ na rynek cukru w naszym kraju. Obawiamy się, że będą dla inwestorów zachętą do likwidacji cukrowni, a nie do ich modernizacji" - podkreślił minister.

Jako przykład wymienił przedsiębiorstwo - bez podawania jego nazwy - które zainwestowało w produkcję cukru 250 mln złotych. Jego zdaniem dzięki propozycji Komisji za likwidację cukrowni uzyskałoby ono 880 mln złotych.

"Oczywiście Komisja proponuje też pewne warunki, np. część pieniędzy musiałaby zostać przeznaczona na odprawy dla pracowników. Plantatorzy nie są w niej jednak uwzględnieni" - dodał minister.

Wyjaśnił, że Polska popiera propozycję KE dotyczącą dopłat bezpośrednich dla plantatorów w związku z obniżeniem cen buraków. Komisja chce, by pieniądze te trafiały do plantatorów, a nie były włączane do puli przeznaczonej do podziału dla wszystkich rolników.

Podobnie krytyczne stanowisko w sprawie reformy rynku cukru mają także Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Irlandia, Grecja oraz Włochy.

KE przekonuje, że reforma unijnego rynku cukru jest związana z wysoką ceną cukru w Unii - trzykrotnie wyższą niż na rynkach światowych (635 euro za tonę w stosunku do 170 euro) - oraz z sytuacją międzynarodową i krytyką ze strony WTO. Dlatego cenę należy zredukować, tak by podnieść konkurencyjność unijnych producentów na świecie.

Reforma przewiduje m.in. redukcję w UE w ciągu dwóch lat - od 2007 roku - o 39 proc. minimalnej ceny cukru oraz o 42,6 proc. ceny buraków cukrowych.

Patrycja Rojek, Michał Kot

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane