Czytasz dzięki

Pilarczyk: ustawa o ustroju rolnym ogranicza zakup ziemi przez cudzoziemców

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-09-2005, 17:42

Cudzoziemcy są zainteresowani nabywaniem ziemi w Polsce, ale obrót ziemią skutecznie ogranicza ustawa o ustroju rolnym - powiedział PAP minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk. W 2004 roku zgodę na nabycie ziemi otrzymało 329 cudzoziemców, zaś łącznie zostało zawartych ponad 70 tys. umów sprzedaży nieruchomości rolnych.

Cudzoziemcy są zainteresowani nabywaniem ziemi w Polsce, ale obrót ziemią skutecznie ogranicza ustawa o ustroju rolnym - powiedział PAP minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk. W 2004 roku zgodę na nabycie ziemi otrzymało 329 cudzoziemców, zaś łącznie zostało zawartych ponad 70 tys. umów sprzedaży nieruchomości rolnych.  

    Zdaniem ministra, ustawa, która zabrania zakupu ziemi bez zezwolenia ministra spraw wewnętrznych i opinii ministra rolnictwa przez 12 lat od chwili wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, hamuje wykup ziemi przez obywateli innych państw.

    W pierwszym kwartale 2005 roku minister rolnictwa rozpatrzył 211 wniosków o nabycie ziemi przez cudzoziemców. W stosunku do 179 wniosków nie zgłosił sprzeciwu na wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości rolnych. Łącznie jest to nieco ponad 334 ha.

    W 2004 roku do resortu rolnictwa wpłynęły 433 wnioski o nabycie nieruchomości przez cudzoziemców o łącznej powierzchni 4219 ha, z czego w 329 przypadkach minister rolnictwa wyraził zgodę na wydanie zezwolenia na zakup. Łącznie było to 1171 ha gruntów. Daje to średnio 3,56 ha na jedno zezwolenie.    

"Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej wzrosła liczba wniosków składanych przez cudzoziemców o nabycie nieruchomości rolnych, ale nie był to wzrost drastyczny" - powiedział PAP   dyrektor Departamentu Gospodarki Ziemią Jan Bielański.

    W pierwszej połowie 2005 roku najwięcej wniosków o zakup nieruchomości rolnych złożyli obywatele Niemiec - 82, Holandii - 27 oraz Francji - 16. Największym zainteresowaniem cudzoziemców cieszyły się grunty rolne położone w województwach: zachodniopomorskim, mazowieckim, dolnośląskim, małopolskim i wielkopolskim.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    W ubiegłym roku najwięcej wniosków o zakup nieruchomości złożyli Niemcy - 189, Holendrzy - 48, Austrii - 24 oraz Wielkiej Brytanii - 23. Najchętniej nabywane były gospodarstwa w woj. dolnośląskim, wielkopolskim, mazowieckim, zachodniopomorskim i opolskim.

    Pilarczyk uważa, że za 12 lat, kiedy nie będzie ograniczeń w zakupie ziemi, grunty prawdopodobnie będą droższe. Obecnie ziemia w Polsce jest dużo tańsza niż w innych krajach europejskich.

    Średnia cena ziemi sprzedanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych w II kwartale 2005 roku wynosiła 5200 zł za hektar, podczas, gdy w Niemczech, w Belgii czy w Holandii dochodzi, w przeliczeniu, do 100 tys. zł/ha - wynika z informacji ANR.

    Minister zaznaczył, że pozwolenie na zakup ziemi dotyczy wyłącznie obywateli innych państw, zaś osoby, które posiadają podwójne obywatelstwo np. Niemcy zamieszkali na terenie woj. opolskiego, nie mają trudności z nabyciem gruntów.

    Ponadto zgody na zakup nieruchomości rolnej nie potrzebuje spółka zagraniczna, która nabywa udziały od spółki polskiej. Wtedy ziemia automatycznie staje się własnością spółki zagranicznej - wyjaśnił Bielański. Dodał, że nie jest znana skala tego zjawiska, gdyż nikt nie monitoruje takich transakcji.

    Przywileje w postaci możliwości nabycia ziemi mają ponadto dzierżawcy, którzy ją użytkowali jeszcze przed majem 2004. Te osoby mogą nabyć ziemię bez zgody ministerstwa, po okresie 3 lub 7 lat w zależności od tego, w jakim regionie położone są nieruchomości.

    Bielański zaznaczył, że tych dzierżawców nie jest wielu - ok. 400. W ich użytkowaniu jest aż 160 tys. hektarów. Nie wszyscy są zainteresowani zakupem dzierżawionej ziemi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane