Pilarczyk: Zaliczki na dopłaty rolne ruszą 16 października

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-09-2005, 19:49

Za niecały miesiąc ruszy wypłata zaliczek na dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników (liczonych od obszaru gospodarstwa) - ogłosił w poniedziałek w Brukseli minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk. Zaliczki będą wynosić 50 proc. dopłat.

Za niecały miesiąc ruszy wypłata zaliczek na dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników (liczonych od obszaru gospodarstwa) - ogłosił w poniedziałek w Brukseli minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk. Zaliczki będą wynosić 50 proc. dopłat.

Oznacza to, że polscy rolnicy będą mogli dostać należne im pieniądze o kilka tygodni wcześniej, niż wynikałoby z normalnego kalendarza, który zakłada rozpoczęcie wypłacania dopłat 1 grudnia - powiedział minister.

Polska chciała zapewnić swoim rolnikom wcześniejsze dopłaty w pełnej wysokości, ale na to nie zgodziła się Komisja Europejska.

W poniedziałek minister Pilarczyk usłyszał natomiast od komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel, że Polska może zacząć wypłacać 50-procentowe zaliczki od 16 października. Resztę polscy rolnicy dostaną w normalnym terminie.

Minister Pilarczyk argumentował, że zaliczki są potrzebne ze względu na tegoroczną suszę. Wyraził przekonanie, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poradzi sobie z dodatkową pracą, obliczeniem i wypłaceniem zaliczek.

Najpierw pieniądze mają trafić do najbardziej dotkniętych suszą regionów - Kujaw, Wielkopolski, Pomorza, Podlasia i Warmii.

Towarzyszący Pilarczykowi w Brukseli wiceminister rolnictwa Wiesław Zapędowski odniósł się w rozmowie z PAP do doniesień poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" o tym, że Polska jest na dobrej drodze do wygrania pozwów złożonych w Trybunale Sprawiedliwości UE przeciwko Komisji i Radzie UE w związku z dyskryminującym Polskę systemem dopłat rolnych i karami za nadmierne zapasy.

"Mam nadzieję, że wygramy te sprawy, natomiast nie wiem, czy dzisiaj można powiedzieć, że już je wygraliśmy. Nic jeszcze nie jest rozstrzygnięte - zaznaczył Zapędowski. - Jednak poczekałbym jeszcze z werdyktem".

Michał Kot

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pilarczyk: Zaliczki na dopłaty rolne ruszą 16 października