PIMCO: ujemne rentowności obligacji USA mogą stać się rzeczywistością

opublikowano: 07-08-2019, 18:21

Na świecie papiery dłużne wartości 15 bln USD mają już ujemną rentowność. Wkrótce dołączyć mogą do nich obligacje USA, twierdzi Joachim Fels, globalny doradca ekonomiczny PIMCO.

Fels wskazuje, że eskalacja konfliktu handlowego USA i Chin może spowodować spadek rentowności długu USA poniżej zera.

- Rynek obligacji może iść w tym kierunku dużo szybciej niż przypuszcza wielu inwestorów – ostrzegł.

Fels nie wini banków centralnych za obecną sytuację na rynkach obligacji, ale przypisuje ją głębszym czynnikom fundamentalnym.

- Dwa najważniejsze, to demografia i technologia. Rosnąca oczekiwana długość życia skłania do większych oszczędności, a nowe technologie pozwalają na zaoszczędzenie kapitału i stają się coraz tańsze, a zatem redukują ex ante popyt na inwestycje. Wynikający z tego nadmiar oszczędności obniża naturalną stopę procentową – powiedział.

Doradca PIMCO uważa, że niedawna, pierwsza od dekady obniżka stopy procentowej przez Fed może rozpocząć serię działań luzujących, które wpłyną na rynek obligacji.

- Jeśli Fed zredukuje stopę do zera i wznowi ilościowe luzowanie, ujemne rentowności obligacji USA mogą łatwo z  teorii stać się rzeczywistością – uważa Fels. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane