PiN: Wartość kredytów nadal rośnie, choć już nie tak szybko

PiN
opublikowano: 16-01-2009, 11:21

Wartość kredytów wzrośnie, ale już nie tak wysoko, jak w zeszłym roku - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz prezes Związku Banków Polskich. Ma to być 10-procentowy wzrost, przy 38 procentach w 2008 roku.

Według porannego gościa Radia PIN, na takie szacunki wskazują najwięksi uczestnicy rynku. Oznacza to bardzo istotne zmniejszenie akcji kredytowej wśród przedsiębiorstw i klientów indywidualnych. Prezes Związku Banków Polskich dodaje, że od paru miesięcy prowadzi na ten temat rozmowy z Narodowym Bankiem Polskim i rządem. NBP wprowadził w zeszłym roku pakiet zaufania dla banków, który ma wspomóc akcję kredytową. Podobny efekt ma przynieść rządowy plan stabilizacji i rozwoju, na który w latach 2009-2010 Skarb Państwa ma wydać 91 miliardów złotych. Krzysztof Pietraszkiewicz ma nadzieję, że akcja kredytowa będzie rosła w tym roku o 15-20 procent. Krzysztof Pietraszkiewicz dodaje, że pierwszym krokiem do polepszenia sytuacji na rynku było wykupienie od banków obligacji skarbowych. Kolejnym powinno być - według niego - obniżenie z 3,5 do 2 procent rezerw obowiązkowych, które mają przynieść ponad 8 miliardów złotych oszczędności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PiN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / PiN: Wartość kredytów nadal rośnie, choć już nie tak szybko