Czytasz dzięki

PINB wszczął postępowanie ws. planów budowy we wsi 8-piętrowego wieżowca

  • PAP
opublikowano: 30-09-2020, 06:43

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Legionowie wszczął postępowanie ws. planów budowy 8-piętrowego budynku we wsi Wieliszew (woj. mazowieckie). Wykorzystując przepisy ustawy antycovidowej deweloper chce postawić tam budynek w niskiej zabudowie.

Zobacz więcej

fot. Marek Wiśniewski

W ubiegłym tygodniu władze gminy poinformowały, że spółka RSJ House zamierza wybudować wśród domków jednorodzinnych 8-piętrowy budynek, korzystając z zapisów ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19. Specustawa antycovidowa zawiesiła część zapisów kodeksu budowlanego.

"Robimy wszystko, co możemy, aby tej budowie zapobiec" – powiedział PAP wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki. Jak tłumaczył, kolidują z nią kwestie ochrony przyrody, których - przypomniał - ustawa antycovidowa nie wyłącza. "Są tam pomniki przyrody, które wymagają stosownej procedury" – wyjaśnił. Poinformował jednocześnie, że wysłał doniesienie do starosty, by zatrzymał tę inwestycję. Zawiadomił też ABW i prokuraturę.

Na udostępnionej przez wójta wizualizacji, budynek jest wyższy od wszystkich pozostałych budynków stojących obok, w tym znajdującego się nieopodal kościoła. Zaznaczył, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miejsce, w którym spółka zgłasza realizację inwestycji, przeznaczone jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wolnostojącą.

We wtorek Waldemar Graczyk, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Legionowie poinformował PAP, że PINB przeprowadziła kontrolę oraz wszczęła postępowanie w tej sprawie. "Strony zostały o tym poinformowane, przeprowadziliśmy kontrolę i teraz analizujemy dane" - dodał. Jak wyjaśnił, po zakończeniu analizy zapadnie decyzja o ewentualnym wstrzymaniu budowy.

"Nie można powiedzieć, że jest to samowola (budowlana), ponieważ obowiązuje ustawa, a budowa została zgłoszona do wydziału architektury zgodnie z obowiązującym prawem" - powiedział. "A prawo jest takie, że unieważnia obowiązywanie prawa budowlanego" - dodał. Jak wyjaśnił, zgodnie z zapisami ustawy antycovidowej, inwestor ma tylko obowiązek zgłosić, że przystępuje do budowy, która będzie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19. "Tak ustawa dozwala, tak więc postępują inwestorzy" - przyznał podkreślając jednocześnie, że nie jest to sytuacja jednostkowa. "Jest szereg podobnych sytuacji" - zaznaczył.

Odnosząc się do Wieliszewa, wskazał, że inwestor nie rozpoczął jeszcze na miejscu żadnych robót budowlanych. "Wszystko jest na etapie zgłoszenia i prac przygotowawczych" - poinformował.

Podkreślił, że PINB musi działać odpowiedzialnie. "W dalszym ciągu będę prowadzić to postępowanie, a jeżeli zajdzie taka konieczność, to wstrzymam dalszą budowę" - zapowiedział. "Liczę się z tym, że inwestor odwoła się od tej decyzji" - dodał.

Dopytywany, kiedy zapadnie decyzja o ewentualnym wstrzymaniu budowy, zapowiedział, że do końca przyszłego tygodnia PINB planuje załatwić tę sprawę. "Musimy to konsultować z prawnikami, bo jeżeli prawo nie obowiązuje, a nie obowiązuje, to nikt nie wie, jak z tym postępować" - zastrzegł.

Poinformował również, że prokuratura, którą zawiadomiła gmina, nie zgłosiła się jeszcze do niego w tej sprawie. Wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki powiedział natomiast PAP we wtorek, że prokuratura w Legionowie wciąż analizuje materiał, który od niego wpłynął. "Na razie złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury rejonowej, ale jesteśmy w trakcie analizy, czy należy poinformować również Prokuraturę Regionalną w Warszawie" - dodał.

Spółka RSJ House nie udzieliła komentarza PAP na temat inwestycji w Wieliszewie. Zaznaczyła jednak w rozmowie z PAP, że w najbliższych dniach zajmie stanowisko w tej sprawie.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane