Pioma-Odlewnia kształtuje metal i przyszłość

Joanna Gulewicz, materiał partnera
opublikowano: 16-07-2017, 22:00

Pioma-Odlewnia, spółka należąca do Grupy PGO wraz z odlewnią w Stalowej Woli, Odlewnią Żeliwa Śrem i Kuźnią Glinik, buduje europejską markę. Jakie czekają ją wyzwania i jakie wprowadza rozwiązania technologiczne?

Joanna Gulewicz: „Rosnące wymagania wobec urządzeń wykorzystywanych w nowoczesnym przemyśle są związane z ich stosowaniem w warunkach nadkrytycznych…” Brzmi to jak wstęp do futurystycznej opowieści, tymczasem jest to fragment prezentacji nowego projektu realizowanego w Piomie- Odlewni. Czy nadal mamy do czynienia z tradycyjnym przemysłem ciężkim, czy może produkty PGO to już technologie przyszłości? Rafał Kania, prezes firmy Pioma-Odlewnia: Stąpamytwardo po ziemi, ale realizujemy projekty wykorzystujące możliwości, jakie dają najnowsze rozwiązania technologiczne. Taki jest realizowany przez nas projekt bazujący na technologii wtórnej metalurgii wykorzystującej konwertor AOD. Globalizacja gospodarki, ciągłe dążenie do podnoszenia efektywności procesów produkcyjnych, zwiększanie sprawności stosowanych urządzeń przy rosnących wymaganiach ekologicznych wymuszają na nas ciągłą pracę nad stosowanymi technologiami.

Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia Grupa PGO zapewni kontrahentom powtarzalną produkcję odlewów z materiałów o podwyższonych parametrach. A jakie będzie ich zastosowanie?

Chodzi o nową generację produktów, wyroby przeznaczone do zastosowania m.in. w ekstremalnych warunkach eksploatacji, takich jak praca w bardzo wysokich, jak i niskich temperaturach — nawet ponad -60°C, trudne warunki ciśnieniowe, np. na głębokości ponad 3 tysięcy metrów, inwazyjne środowiska pracy, np. sól morska, duża wilgotność, instalacje wykorzystujące skrajnie agresywne media, takie jak kwasy, ropa naftowa, para wodna o wysokim ciśnieniu. Wszędzie tam mają zastosowanie produkty o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych i udarności. W tych odlewach znajdują zastosowanie materiały typu duplex i superduplex. Ten projekt jest wynikiem gruntownych analiz rynku i przekonania o rosnącym zapotrzebowaniuna wykorzystanie tego typu materiałów w przemyśle. Są to produkty i rozwiązania dla branż kluczowych w rozwoju gospodarki: nowoczesnej energetyki, transportu, segmentu oil & gas, w tym off-shore, oraz szeroko rozumianej armatury przemysłowej. Wszędzie tam mamy do czynienia z rosnącymi wymaganiami jakościowymi. Rynek oczekuje odlewów staliwnych o podwyższonych parametrach i spełniających rygorystyczne normy obróbki cieplnej. Jest to jeden z projektów realizowanych w Grupie PGO jako element „Strategii PGO na lata 2017-2020” i pozwoli na poprawę konkurencyjności całej Grupy PGO. Pioma- -Odlewnia dołączy natomiast do najnowocześniejszych odlewni w Europie. Zakończenie projektu planowane jest na 2020 rok. Wartość przedsięwzięcia to ponad 48 mln złotych. Zadanie jest realizowane we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przy wykorzystaniu środków z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Pioma-Odlewnia ma długą historię. Jak się przez ten czas zmienił profil działalnościfirmy i odbiorcy jej wyrobów?

Rzeczywiście Pioma-Odlewnia ma wiele lat doświadczenia, a w ostatnim okresie jest w fazie intensywnego rozwoju. Jeszcze kilkanaście lat temu znaczną część naszej produkcji stanowiły proste surowe odlewy.Od tamtych czasów dzielą nas lata technologicznego postępu, które były następstwem systematycznie zmieniających się oczekiwań naszych partnerów handlowych. Wtórna metalurgia pozwoli nam dokonać kolejny skok technologiczny.

OKIEM PREZESA
O Grupie PGO

DARIUSZ GINALSKI, prezes PGO

PGO dzisiaj to grupa, na którą składa się bogactwo wiedzy, technologii oraz doświadczenia zgromadzone we wszystkich zakładach wchodzących w jej skład. Konsolidacja spółek w kilku ostatnich latach nabierała tempa i rozmachu, teraz wykorzystujemy efekty synergii. W efekcie jesteśmy największą w Polsce grupą przemysłową specjalizującą się w produkcji odlewów i odkuwek. Naszym klientom oferujemy potencjał technologiczny i wytwórczy, jakim dysponuje cała Grupa, połączona pod marką PGO. Aby osiągnąć sukces na rynku światowym, oprócz kompetencji produkcyjnych czy inwestycji w nowoczesne technologie konieczna jest specjalizacja handlowa w branżach, odpowiednia skala działania i konsekwentna promocja marki. Rynki światowe to dla nas naturalny kierunek rozwoju. Już dziś poza Polską lokujemy większą część naszej produkcji. Suma działań realizowanych w ramach „Strategii PGO na lata 2017-2020” w dziedzinach technologii, handlowej i rozwoju kompetencji pracowników umożliwi nam na dalszą poprawę konkurencyjności, pozwoli na realizację wyznaczonych celów i systematyczny wzrost wartości firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Gulewicz, materiał partnera

Polecane