Pionierskie badania nad hiperpamięcią autobiograficzną

  • DI
opublikowano: 11-07-2018, 22:00

Badania włoskich naukowców mogą okazać się przełomowe dla terapii w chorobach atakujących pamięć.

Badania włoskich naukowców mogą okazać się przełomowe dla terapii w chorobach atakujących pamięć. Specjaliści z instytutu działającego przy rzymskim szpitalu klinicznym Santa Lucia, we współpracy z krajowym Instytutem Zdrowia oraz uniwersytetami w Wiecznym Mieście i Perugii, znaleźli we Włoszech osiem osób obdarzonych tzw. hiperpamięcią autobiograficzną. Polega ona na tym, że pamięta się każdy, nawet najbardziej banalny, szczegół ze swojego życia, np. jakie nosiło się ubranie i co jadło się na obiad konkretnego dnia przed 10 laty.

Badania prowadzone są przy użyciu rezonansu magnetycznego, by ustalić mechanizmy neurobiologiczne, które są przyczyną wyjątkowej pamięci do detali.

Celem jest zrozumienie tych systemów i wypracowanie metody ich leczenia, umożliwiającej przywrócenie pamięci w razie jej utraty z powodu choroby.

— Poddawaliśmy monitoringowi osiem osób wybranych przez grupę naukową spośród ludności Włoch, począwszy od 2015 r., oraz 21 osób o normalnej pamięci. Niezwykłe jest to, że osoby obdarzone hiperpamięcią autobiograficzną, oprócz pamiętania tego, jaki był dzień tygodnia pod wskazaną, odległą datą, wykazują kompletny brak niepewności czy wysiłku, kiedy muszą przywołać jakieś wydarzenia przeżyte nawet kilkadziesiąt lat temu — powiedział Valerio Santangelo, autor projektu naukowego z uczelni w Perugii i fundacji Santa Lucia, prowadzącej szpital w Rzymie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu