Pionierzy zielonej rewolucji

  • DI
opublikowano: 16-12-2021, 23:27
aktualizacja: 08-02-2022, 13:39

Właściciele spółki Corab zawsze stawiali na nowe technologie. Kiedy fotowoltaika zyskiwała popularność za granicą, trafnie przewidzieli, że ten trend pojawi się również w Polsce.

Pomysł, aby rozpocząć produkcję paneli fotowoltaicznych, wziął się z pasji – do nowych technologii i żeglarstwa. To właśnie podczas rejsu Henryk Biały, jeden z właścicieli i prezes firmy, zetknął się z jachtem wyposażonym w instalację fotowoltaiczną. Posiadacz łodzi zachwalał praktyczne zastosowanie tego rozwiązania podczas żeglowania. Spotkanie to było inspiracją do bliższego przyjrzenia się tematyce wykorzystania energii słonecznej.

– Firma miała już własny zakład produkcyjny, doświadczenie w elektronice i ambitne plany rozwoju. Ważna była również dywersyfikacja produkcji w przyszłości. Wszelkie analizy, a także rozeznanie na zachodzie Europy, utwierdziły nas w przekonaniu, że fotowoltaika będzie się cieszyć rosnącym zainteresowaniem. Czas pokazał, że był to właściwy wybór – wspomina Henryk Biały.

Dzisiaj Corab jest jednym z największych producentów i dystrybutorów paneli fotowoltaicznych w tej części Europy. Wszystkie systemy fotowoltaiczne produkowane są w zautomatyzowanym zakładzie produkcyjnym, a wysyłane z własnego nowoczesnego centrum logistycznego. Firma od początku stawia na wysoką jakość i dba, aby produkty spełniały rygorystyczne europejskie normy. Zatrudniająca blisko 300 specjalistów spółka coraz aktywniej działa poza krajem. Ma globalnych partnerów pozostających w stałym kontakcie z działem R&D, a towar wysyła już do ponad 16 państw.

Corab aktywnie współpracuje z naukowcami z całego świata, ale przede wszystkim z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Inwestuje również w rozbudowę fabryki w Bartoszycach oraz działania mające zwiększyć rolę Corab jako aktywnego uczestnika globalnej transformacji energetycznej. Wszystko przy współudziale podmiotów z regionu – firm, kooperantów, samorządów. W celu pogłębiania w społeczeństwie wiedzy o sposobach pozyskiwania energii słonecznej spółka powołała autorski program Corab Akademia.

– To szkolenia, warsztaty, konferencje oraz konkurs Instalator Roku, który wyłania najlepszą firmę instalatorską. Absolwentami ponad 200 szkoleń zostało już ponad 4 tys. fachowców, m.in. certyfikowanych instalatorów instalacji fotowoltaicznych – opowiada Henryk Biały.

W 2020 r. Corab zyskał ważnego partnera biznesowego – Michała Sołowowa.

– Wierzymy, że połączenie naszego 30-letniego doświadczenia biznesowego i znajomości rynku PV oraz wsparcia doświadczonego partnera biznesowego, takiego jak grupa kapitałowa Michała Sołowowa, to dla nas duża szansa na dalszy rozwój – podkreśla Henryk Biały.

Swoją przyszłość Corab upatruje w technologiach wodorowych, które są kolejnym etapem zielonej rewolucji.

– Zainteresowanie tym typem pozyskiwania i magazynowania energii wykazują poważni gracze na rynku i mogę się tylko cieszyć, że jako Corab jesteśmy w doborowym towarzystwie – podsumowuje Henryk Biały.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane