PIR uzupełnią kapitał na budowę elektrociepłowni w Olsztynie, wartej 600 mln zł

ISBnews
opublikowano: 03-02-2014, 14:22

Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) podpisały z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej (MPEC) w Olsztynie porozumienie w sprawie zapewnienia brakującego kapitału na budowę nowej elektrociepłowni, poda Urząd Miasta Olsztyna. Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na ok. 600 mln zł.

"To pierwszy projekt PIR realizowany z jednostką samorządu terytorialnego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Kluczowe znaczenie w realizacji inwestycji będzie miał udział partnera prywatnego, który zostanie wyłoniony w trakcie postępowania przetargowego prowadzonego przez MPEC. W tym projekcie PIR występuje w roli pasywnego inwestora finansowego, który nie przejmuje kontroli nad przedsięwzięciem, zapewniając kapitał brakujący do zrealizowania inwestycji" - czytamy w komunikacie.

Budowa nowego zakładu wykluczy ryzyko pozbawienia mieszkańców Olsztyna dostaw energii cieplnej po 2017 roku, kiedy z zasilania sieci miejskiej zrezygnuje zewnętrzny dostawca ciepła – Michelin Polska SA. Do produkcji energii nowy zakład wykorzystywał będzie między innymi paliwo alternatywne powstałe w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych, podano również.

"Niezwykle cieszy mnie tempo prac i jakość projektów, które realizujemy. Zaangażowanie PIR w Olsztynie to kolejny przykład inwestycji przemyślanej pod kątem biznesowym i prorozwojowym, aktywizującej kapitał prywatny. Powstanie nie tylko nowoczesna infrastruktura oparta o preferowaną w ramach polityki UE kogenerację, ale też zakład umożliwiający spełnienie coraz bardziej rygorystycznych norm środowiskowych. Jesteśmy przekonani, że wspólnie z partnerem prywatnym i MPEC zrealizujemy projekt, który przyczyni się do spopularyzowania formuły PPP w Polsce" – powiedział prezes PIR Mariusz Grendowicz, cytowany w komunikacie.

Za wybudowanie nowej elektrociepłowni, oraz za zarządzanie, utrzymanie i eksploatację infrastruktury wytwórczej odpowiadać będzie partner prywatny poprzez powołaną w tym celu spółkę. MPEC wniesie do niej wkład w postaci istniejącej już Ciepłowni Kortowo oraz grunt przy ul. Lubelskiej w Olsztynie, na którym powstanie nowa elektrociepłownia. W zamian za wniesione składniki majątkowe MPEC obejmie udziały w spółce. Partner prywatny obejmie udziały w spółce w zamian za wniesione środki pieniężne, przeznaczone na sfinansowanie inwestycji. Pozostałe środki finansowe uzupełnione zostaną z wkładu PIR oraz z kredytów bankowych lub innych instrumentów finansowych.

Urząd przypomina, że postępowanie, które ma wyłonić partnera prywatnego zostało ogłoszone w listopadzie 2012 roku i obecnie jest na etapie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczy pięć firm.

W maju ub.r. MPEC poinformowało, że do dialogu konkurencyjnego zaprosi POSCO Enginering & Construction; Abeinsa Ingenieria y Construction Industrial; konsorcjum NDI, NDI Hotel Management i Besix Group; Strabag oraz konsorcjum Dalkia Term, Dalkia Poznań, Dalkia Poznań Zespół Elektrociepłowni.

Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A. (PIR) powstała w ramach Programu Inwestycje Polskie. Celem Programu Inwestycje Polskie jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych na terytorium Polski.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. z siedzibą w Olsztynie powołane zostało do realizacji zadań własnych Gminy Olsztyn w zakresie zaopatrzenia mieszkańców w ciepło. MPEC pokrywa obecnie zapotrzebowanie ok. 62% rynku ciepła w Olsztynie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PIR uzupełnią kapitał na budowę elektrociepłowni w Olsztynie, wartej 600 mln zł