Piractwo rośnie w siłę

  • DI
opublikowano: 06-10-2018, 13:09

Piractwo rośnie w siłę, szczególnie w zakresie wymiany plików peer-to-peer za pomocą torrentów - ocenia serwis Tech Radar.

W opinii serwisu ekskluzywne treści dostępne jedynie na wybranych platformach strumieniowania treści w wielu przypadkach wiążą się ze zbyt dużymi kosztami dla klientów. Obecnie każda z platform strumieniujących wideo (m.in. Netflix, Hulu, Amazon Prime i HBO GO) chce mieć treści na wyłączność. Wymusza to na widzach opłacanie abonamentu za dwie lub większa liczbę usług. Według Tech Radaru wysokie ceny subskrypcji skłaniają użytkowników do pozyskiwania filmów i seriali z nielegalnych źródeł.

Serwis zwrócił również uwagę, że wiele usług strumieniowania treści na żądanie działa głównie na terenie Stanów Zjednoczonych i dostęp do ich programów nie jest możliwy w innych krajach. Użytkownicy, którzy ze względu na lokalizację nie mogą korzystać z legalnych źródeł, próbują zatem uzyskać dostęp do treści poprzez serwisy pirackie.

Według Tech Radaru do rozwiązania problemu piractwa przyczyniłoby się zniesienie ograniczeń związanych z geoblokowaniem treści oraz obniżenie opłat abonamentowych za usługi streamingowe.

W 2015 roku w Europie 21 proc. ruchu sieciowego koncentrowało się na pobieraniu plików przez torrenty. Jak podał Tech Radar, obecnie popularność peer-to-peer rośnie. Według serwisu jest całkiem prawdopodobne, że liczba osób korzystających z tej formy wymiany plików powróci do stanu z roku 2011, kiedy to 59 proc. ruchu na stałych łączach internetowych służyło właśnie do obsługi torrentów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu