PiS będzie zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum ws. Rospudy

06-03-2007, 11:37

PiS będzie zbierać podpisy pod wnioskiem o  przeprowadzenie referendum lokalnego w województwie podlaskim w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa ľ poinformował PAP we wtorek sekretarz zarządu okręgowego tej partii w Białymstoku Mariusz Kamiński.

Dodał, że jeszcze we wtorek do zarządzającego województwem Jarosława Schabieńskiego trafi wniosek władz regionalnych PiS w sprawie referendum. Według planów, obwodnica Augustowa ma przebiegać przez cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy.

Referendum lokalne może być ogłoszone na dwa sposoby. Po pierwsze - na wniosek 5 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania. Po drugie - w wyniku samodzielnej decyzji sejmiku wojewódzkiego o przeprowadzeniu referendum. W obecnej sytuacji na Podlasiu taką decyzję mógłby podjąć Schabieński.

W poniedziałek zarząd okręgu PiS w Białymstoku zastanawiał się nad możliwością ogłoszenia przez Schabieńskiego referendum bez konieczności wcześniejszej zbiórki podpisów. Podjęto uchwałę o zwróceniu się do Schabieńskiego w tej sprawie.

Ostatecznie jednak - jak powiedział Kamiński - zwyciężyła koncepcja zbierania podpisów.

W przypadku województwa podlaskiego, 5 proc. uprawnionych do głosowania to ok. 45 tys. osób.

Według planów PiS, referendum miałoby odbyć się razem z przedterminowymi wyborami do sejmiku województwa podlaskiego, rozwiązanego dwa tygodnie temu, bo w ciągu trzech miesięcy nie udało mu się wybrać nowego zarządu Podlasia.

Wybory muszą się odbyć do 20 maja. Ich termin i kalendarz wyborczy ogłasza premier. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PiS będzie zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum ws. Rospudy