Czytasz dzięki

PiS chce, by rząd zablokował fuzję Pekao SA i Banku BPH

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-08-2005, 14:12

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wysłało list do premiera Marka Belki z wnioskiem, by rząd podjął kroki zmierzające do uniemożliwienia fuzji Pekao SA i BPH - poinformował w środę podczas konferencji prasowej Wojciech Jasiński (PiS).

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wysłało list do premiera Marka Belki z wnioskiem, by rząd podjął kroki zmierzające do uniemożliwienia fuzji Pekao SA i BPH - poinformował w środę podczas konferencji prasowej Wojciech Jasiński (PiS).

Zdaniem PiS, połączony bank zdominuje polski rynek, na którym jest zbyt mała konkurencja; połączenie obu banków będzie "źle służyło polskiej gospodarce" - powiedział Jasiński. PiS obawia się m.in. zwolnień w bankach, które - zdaniem posłów - mogą wynieść ok. 6 tys. osób.

Fuzja zagranicznych akcjonariuszy Pekao SA i BPH, czyli UniCredito i HVB, rozpocznie się 23 sierpnia. Decyzja w sprawie połączenia Pekao SA i BPH może zapaść dopiero jesienią, a na fuzję banków zgodę musi wyrazić m.in. Komisja Nadzoru Bankowego (KNB).

Kazimierz Marcinkiewicz (PiS) dodał: "Apelujemy do KNB, także do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o bardzo precyzyjne zbadanie tej operacji i wykorzystanie każdego pretekstu, by nie wyrazić na to zgody".

Zdaniem Jasińskiego, UOKiK może nie wydać zgody z tego względu, że fuzja będzie źle służyć konkurencji. Stwierdził też, że Prawo bankowe "pozwala nam powiedzieć nie".

Marcinkiewicz dodał, że lepiej byłoby, żeby jeden z banków - Pekao SA lub BPH, został kupiony przez bank zainteresowany rozwinięciem działalności na polskim rynku.

Tatiana Kuwak-Frentzel z biura prasowego Pekao SA przekazała w środę PAP, że bank nie komentuje wypowiedzi posłów.

W ubiegłym tygodniu, podczas konferencji prasowej, prezes Pekao SA Jan Krzysztof Bielecki, pytany o możliwe zwolnienia pracowników mówił, że obecnie dyskusja o tym, co byłoby po fuzji banków, jest przedwczesna i dopiero po transakcji "będzie można się zastanowić nad szczegółowym planem operacyjnym dotyczącym połączenia".

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Rzecznik prasowy UOKiK Elżbieta Anders powiedziała w czwartek PAP, że kwestie zgody na koncentrację działalności reguluje ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Są też przepisy prawa wspólnotowego, które są stosowane od 1 maja 2004.

Art. 19 pkt 1 ustawy stanowi, że prezes UOKiK zakazuje dokonania koncentracji, w wyniku której konkurencja na rynku zostanie istotnie ograniczona, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku.

Punkt 2 art 19 stanowi też, że prezes UOKiK wydaje zgodę na dokonanie koncentracji, w wyniku której konkurencja zostaje ograniczona, w przypadkach uzasadnionych - w szczególności jeśli koncentracja przyczyni się do rozwoju ekonomicznego lub postępu technicznego, a także gdy może wywrzeć pozytywny wpływ na gospodarkę narodową.

Na początku czerwca br. prezes UOKiK Cezary Banasiński informował, że w ciągu dwóch tygodni po ewentualnym zwróceniu się przez UniCredito do Komisji Europejskiej o zgodę na fuzję z HVB, wyda opinię w sprawie połączenia banku Pekao z BPH.

Szacunki dotyczące możliwości zwolnienia w Polsce 6 tys. pracowników połączonych banków przedstawiali analitycy CSFB. Ich zdaniem, po połączeniu Pekao i BPH powstałaby największa instytucja bankowa w Polsce, z udziałami rynkowymi przekraczającymi 20 proc. i deklasująca obecnego lidera - PKO BP. Po połączeniu obu banków ich aktywa wyniosłyby blisko 112 mld zł i byłyby o 22 proc. wyższe niż aktywa PKO BP (87,4 mld zł).   

Posłowie PiS zaapelowali też do rządu, by wstrzymał wszystkie prywatyzacje, w tym - prywatyzację Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, zaś do ministra finansów, by jeszcze w sierpniu obniżył akcyzę na paliwa w związku z rosnącymi cenami ropy naftowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane