Czytasz dzięki

PiS chce ograniczenia liczebności Senatu i zwiększenia jego kompetencji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-08-2005, 14:13

Prawo i Sprawiedliwość będzie dążyć do ograniczenia liczebności Senatu oraz wyposażenia go w większe kompetencje ustawodawcze - zapowiedział w czwartek w Krakowie prezes Małopolskiego Zarządu Regionalnego PiS, poseł Zbigniew Ziobro. Według PiS, w Senacie powinno zasiadać 30, a nie jak to jest obecnie 100 senatorów.

Prawo i Sprawiedliwość będzie dążyć do ograniczenia liczebności Senatu oraz wyposażenia go w większe kompetencje ustawodawcze - zapowiedział w czwartek w Krakowie prezes Małopolskiego Zarządu Regionalnego PiS, poseł Zbigniew Ziobro. Według PiS, w Senacie powinno zasiadać 30, a nie jak to jest obecnie 100 senatorów.

"W odróżnieniu od Platformy Obywatelskiej nie uważamy, że wyższa Izba parlamentu jest zbędna. Oceniamy natomiast, że liczba senatorów jest zbyt duża, w porównaniu do potrzeb. Dlatego będziemy dążyć do jej ograniczenia oraz zmiany roli Senatu" - powiedział Ziobro.

Dodał, że zgodnie z wizją PiS, Senat powinien liczyć 30 członków, wybieranych w okręgach jednomandatowych. Ponadto, jak zaznaczył, Senat powinien otrzymać nowe, większe kompetencje legislacyjne, aby sprawnie korygować "buble prawne" uchwalane przez posłów, a także dysponować "instrumentarium eksperckim" w postaci szerokiego zaplecza prawników.

Ziobro przedstawił kandydatów PiS startujących w wyborach do Senatu z terenu województwa małopolskiego. W okręgu krakowskim nr 12 jest to przewodniczący sejmiku woj. małopolskiego Piotr Boroń oraz filozof i publicysta prof. Ryszard Legutko. W okręgu nowosądeckim nr 14 PiS reprezentuje szef kolejowej "Solidarności" Stanisław Kogut, a w okręgu tarnowskim nr 15 dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet w Krakowie, prof. Kazimierz Wiatr.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane