PiS chce ujawnienia przyczyn rezygnacji Gomułki

PAP
17-04-2008, 16:15

Politycy PiS chcą ujawnienia treści listu skierowanego do premiera Donalda Tuska, w którym prof. Stanisław Gomułka podał przyczyny swojej rezygnacji ze stanowiska wiceministra finansów.

Posłanka PiS Aleksandra Natalli-Świat podkreśliła na czwartkowej konferencji prasowej, że politycy PiS są przekonani, iż dymisja Gomułki wskazuje, że nie dojdzie do reformy finansów publicznych, bo obecny rząd jest nieprzygotowany do jej przeprowadzenia.

Gomułka złożył w środę rezygnację ze stanowiska. W rozmowie z PAP zaznaczył, że powody jego odejścia z resortu finansów są merytoryczne.

Gomułka podkreślił, że co do strategicznych celów, takich jak reforma finansów publicznych, była zgoda między nim a premierem i szefem MF. Jak mówił, chodziło jednak o to, "co robić i w jaki sposób". "To była kwestia współpracy z premierem, czy też jej braku oraz zaufania - czy też jego braku" - dodał.

"Pan minister podkreślał, że powody jego rezygnacji są merytoryczne. Nawet apelował do premiera Tuska o ujawnienie listu, w którym je wyjaśniał. Chcieliśmy się do tego apelu przyłączyć" - powiedziała Natalli-Świat.

Dodała, że wobec pojawiania się sprzecznych informacji na temat dymisji, ważne jest ujawnienie "rzeczywistych motywów", którymi kierował się Gomułka. Według niej, chaos panujący w tej sprawie "negatywnie wpływa na rynek".

Rezygnacja Gomułki to - zdaniem posłanki PiS - kolejny dowód na to, że obecny rząd nie jest przygotowany do wprowadzenia reformy finansów publicznych.

"Wobec tej dymisji jesteśmy przekonani, że do reformy finansów publicznych nie dojdzie, że rząd premiera Tuska nie umie jej przeprowadzić i wdrożyć" - zaznaczyła.

Według posłanki PiS, brak reformy zaczyna grozić "dużymi napięciami w budżecie na 2009 rok".

Natalli-Świat dodała, że ustawy wprowadzające oszczędności były przygotowane w poprzedniej kadencji Sejmu. "PO nie dopuściła do ich procedowania" - stwierdziła.

Rzeczniczka rządu Agnieszka Liszka nie udzieliła w czwartek PAP żadnego komentarza w sprawie rezygnacji Gomułki. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PiS chce ujawnienia przyczyn rezygnacji Gomułki