PiS chce zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-07-2006, 21:59

Klub PiS chce zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Złożony przez PiS 7 lipca projekt ustawy zakłada, że prezesa i wiceprezesa TK ma powoływać prezydent spośród trzech kandydatów przedstawionych na każde stanowisko przez Zgromadzenie Ogólne.

Klub PiS chce zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Złożony przez PiS 7 lipca projekt ustawy zakłada, że prezesa i wiceprezesa TK ma powoływać prezydent spośród trzech kandydatów przedstawionych na każde stanowisko przez Zgromadzenie Ogólne.

"Kandydatów na stanowisko prezesa lub wiceprezesa Trybunału wybiera Zgromadzenie Ogólne spośród sędziów Trybunału, którzy w głosowaniu tajnym uzyskali kolejno największą liczbę głosów. Wybór dokonany jest po upływie kadencji, w dniu wyznaczonym przez Prezydenta RP" - czytamy w projekcie.

Projekt zakłada, że obradom Zgromadzenia Ogólnego, w części dotyczącej wyboru kandydatów na stanowisko prezesa i wiceprezesa Trybunału, przewodniczy najstarszy wiekiem sędzia Trybunału uczestniczący w Zgromadzeniu Ogólnym.

Według tej propozycji, do czasu powołania prezesa, Trybunałem kieruje wiceprezes, a w razie upływu kadencji wiceprezesa - najstarszy wiekiem sędzia tego Trybunału.

W środę rzeczniczka TK podała, że prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu zostały tego dnia przedstawione dwie kandydatury na stanowisko prezesa Trybunału, sedziów: Jerzego Stępnia i Marka Mazurkiewicza. Na stanowisko wiceprezesa zaproponowano sędziów: Janusza Niemcewicza i Mariana Grzybowskiego. Wyboru kandydatów Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK dokonało 28 czerwca.

Wieczorem Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta wydało komunikat, określający jako "nieprawdziwy" materiał wyemitowany w "Faktach" TVN. Podały one, że autorem projektu zmian w ustawie o TK jest prezydent, a inicjatywa ustawodawcza pojawiła się dlatego, że Lechowi Kaczyńskiemu nie podobają się kandydatury zgłoszone przez Zgromadzenie Ogólne TK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PiS chce zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym