PiS chce zwołania Komisji Rolnictwa ws. eksportu mięsa do Rosji

DI, PAP
opublikowano: 07-02-2008, 14:49

Jacek Kurski (PiS) poinformował, że posłowie PiS wystąpią w czwartek z wnioskiem o nadzwyczajne zwołanie posiedzenia Komisji Rolnictwa w sprawie eksportu polskiego mięsa do Rosji.

Jak powiedział Kurski, posłowie PiS wystąpią z wnioskiem o nadzwyczajne zwołanie posiedzenia Komisji Rolnictwa po to, żeby upublicznić informacje o tym, że tak naprawdę eksport polskiego mięsa do Rosji wcale nie został odblokowany.

Rzecznik PiS Mariusz Kamiński poinformował PAP, że wniosek będzie dotyczyć zwołania nadzwyczajnego posiedzenie połączonych Komisji Rolnictwa i Spraw Zagranicznych. "Chcemy się dowiedzieć, tak naprawdę, jakie są konkrety i szczegóły zniesienia tego embarga, bo dochodzą do nas niepokojące wieści, chcemy je zweryfikować z rzeczywistością" - powiedział Kamiński.

Wśród niepokojących informacji wymienił to, że legalnie polscy przedsiębiorcy w czasie, kiedy "niby" zniesiono embargo wyeksportowali do Rosji tylko 20 ton mięsa. "Jeżeli okaże się, że to prawda, to byłby totalny absurd i totalna dezinformacja rządu, który mówił, że jest to wielki sukces" - zaznaczył Kamiński. Jego zdaniem, tak naprawdę Rosja pozwoliła eksportować mięso na swój rynek "tylko 5 czy 6 firmom".

"Dużo się na ten temat mówiło, poczyniliśmy bardzo duże ustępstwa. Za te ustępstwa +zniesiono+ embargo na mięso, a w tej chwili, gdy weryfikuje się to z rzeczywistością, wygląda to trochę inaczej. Dlatego chcemy na komisji dokładnie zbadać tę kwestię" - powiedział rzecznik PiS.

W środę podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa z propozycją zwołania specjalnego posiedzenia komisji, poświęconego sprawie eksportu mięsa do Rosji wystąpił poseł PiS Krzysztof Jurgiel. Powiedział, że widzi potrzebę zwołania zamkniętego spotkania w tej kwestii.

Jurgiel wyjaśnił, że podczas gdy on pełnił funkcję ministra rolnictwa, nie można było wznowić eksportu mięsa na rynek Federacji Rosyjskiej, bo stale pojawiał się problem "uprawnień do kontroli w Polsce zakładów mięsnych i przewijała się tam tylko jedna grupa związana z Ambasadą Rosyjską w Polsce".

Z obecnych informacji rządu wynika, że "niby otwarto rynek rosyjski" - mówił Jurgiel - ale powinniśmy poznać, na jakich warunkach.

W "Informacji o aktualnej sytuacji na rynku żywca wieprzowego" z 30 stycznia, przygotowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi czytamy, że obecnie na liście zakładów zatwierdzonych do eksportu do Federacji Rosyjskiej znajduje się 6 zakładów produkcji wieprzowiny.

Według tych informacji, do 29 stycznia 2008 r. do Głównego Inspektoratu Weterynarii wpłynęła informacja o jednej przesyłce mięsa wieprzowego do Rosji w ilości ok. 20 ton.

Embargo na import z Polski do Rosji mięsa surowego- nieprzetworzonego zniesione zostało w wyniku podpisanego 19 grudnia 2007 między polską Inspekcją Weterynaryjną a Federalną Służbą ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane