PiS: Drugie czytanie budżetu w piątek, termin sobotni na III czytanie nierealny

Internet Securities
opublikowano: 11-01-2006, 11:18

Drugie czytanie ustawy budżetowej na rok 2006 odbędzie się w piątek, a ze względu na ilość zgłoszonych poprawek termin sobotni na trzecie czytanie jest nierealny, powiedział w środę Wojciech Jasiński, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Drugie czytanie ustawy budżetowej na rok 2006 odbędzie się w piątek, a ze względu na ilość zgłoszonych poprawek termin sobotni na trzecie czytanie jest nierealny, powiedział w środę Wojciech Jasiński, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

„Z rozkładu pracy Sejmu wynika, że drugie czytanie budżetu ma być w piątek. Ponieważ jest zapowiedzianych wiele poprawek, to nawet Komisja Finansów Publicznych najwcześniej w sobotę będzie mogła nad tymi poprawkami pracować i trzeba będzie przygotować nowe sprawozdanie” – powiedział Jasiński w rozmowie z TVN 24.

„W związku z tym nie widzę możliwości, aby trzecie czytanie odbyło się w sobotę. […] Moim zdaniem jest to nierealne” – dodał Jasiński.

Pierwotnie drugie czytanie miało się odbyć w środę, a trzecie czytanie, czyli ostateczne głosowanie nad budżetem, planowano na sobotę.

We wtorek jednak wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska powiedziała, że w związku z poprawkami do budżetu zaproponowanymi przez Sejm, rząd musi znaleźć 1,3 mld zł po stronie dochodów i wydatków. W tym celu w środę o 10:00 zebrał się rząd.

Poprawki Sejmu do budżetu zwiększają wydatki o ok. 1 mld zł, dodatkowo u prezydenta Lecha Kaczyńskiego czeka na podpis ustawa wprowadzająca tzw. becikowe, której skutki finansowe są oceniane na 350 mln zł.

Konstytucyjny termin podpisania budżetu przez prezydenta upływa 19 lutego 2006 roku. Według pierwotnego harmonogramu, który zakładał trzecie czytanie na 13 stycznia, ustawa budżetowa miała trafić na biurko prezydenta 17 lutego.

Jeżeli do 19 lutego do prezydenta nie trafi ustawa budżetowa, może on rozwiązać parlament.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane