PiS kontra Behemoth

PAP
opublikowano: 13-01-2010, 21:03

Pomorscy posłowie PiS złożyli w środę w  Prokuraturze Rejonowej w Gdyni zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych przez lidera deathmetalowego zespołu Behemoth Adama Darskiego. Darski nie chce komentować sprawy do czasu podjęcia decyzji przez prokuraturę.

Pod doniesieniem do prokuratury podpisali się posłowie PiS Andrzej Jaworski, Jolanta Szczypińska, Zbigniew Kozak oraz b. eurodeputowana Hanna Foltyn-Kubicka.

Sprawa dotyczy koncertu z września 2007 roku w klubie "Ucho" w Gdyni, podczas którego Darski podarł Biblię i rozrzucił jej strzępy wśród publiczności. Potem kartki miały zostać spalone przez fanów zespołu. Wokalista Behemotha miał też powiedzieć, że Kościół katolicki to "zbrodnicza sekta". W zawiadomieniu do prokuratury posłowie PiS twierdzą także, że w tekstach utworów Darski nieustannie szerzy nienawiść religijną.

"Mówimy +nie+ obrazie naszych chrześcijańskich wartości i symboli. Powołując się na wolność słowa i swobodę wypowiedzi pseudoartyści nie mogą bezkarnie obrażać naszej wiary katolickiej" - powiedziała w środę na konferencji prasowej Szczypińska.

Lider Behemoth powiedział PAP, że czeka na to, co zadecyduje prokuratura. "Swoimi komentarzami nie chcemy wywierać jakiegokolwiek wpływu na kogokolwiek. Nie chcemy, aby to prowokowało jakieś reakcje. Czekamy na to co się wydarzy, wtedy ewentualnie odniesiemy się do tego" - powiedział PAP Darski. Jego grupa koncertuje obecnie w Stanach Zjednoczonych.

Powrót do tej sprawy Darski uważa za niedorzeczny. "Uważam, że jest to dość kuriozalne i powinno dać ludziom do myślenia. Dlatego tym bardziej nie będę tego komentował" - dodał.

Domniemaną obrazą uczuć religijnych przez Darskiego gdyńska prokuratura zajmowała się już z urzędu w lutym 2008 roku po doniesieniach w mediach, które o przebiegu koncertu Behemotha poinformował przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, Ryszard Nowak. Ostatecznie jednak postępowanie zostało umorzone, ponieważ Nowak okazał się jedynym "pokrzywdzonym" w tej sprawie (polskie prawo wymaga w takiej sytuacji co najmniej dwóch osób). W tej sytuacji Nowak zdecydował się na prywatny akt oskarżenia przeciwko liderowi Behemotha. Sąd jednak umorzył proces.

Dziennikarze pytali posłów PiS, dlaczego dopiero teraz uznali, że Darski znieważył ich uczucia religijne. Szczypińska odpowiedziała, że Nowak sam "nie doczekał się sprawiedliwości", a w dodatku Darski wytoczył mu proces o ochronę dóbr osobistych.

W wywiadzie dla jednej z gdyńskich gazet, odnosząc się do koncertu Behemotha, Nowak nazwał lidera kapeli "przestępcą". W marcu 2009 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł, że Nowak taką wypowiedzią naruszył dobra osobiste muzyka, nakazał przeprosiny oraz zapłatę trzech tysięcy złotych na cele charytatywne. Pod koniec grudnia Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił ten wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane