PiS ma ciągle nadzieję na zmianę stanowiska PO ws. majowych wyborów

(Tadeusz Stasiuk)
28-03-2006, 17:25

Prawo i Sprawiedliwość ciągle liczy na zmianę stanowiska Platformy Obywatelskiej w sprawie majowych wyborów. Opozycyjna partia wyklucza jednak takie rozwiązanie. Proponuje natomaist rządowi wsparcie projektów służących rozwiązywaniu problemów Polaków.

Prawo i Sprawiedliwość ciągle liczy na zmianę stanowiska Platformy Obywatelskiej w sprawie majowych wyborów. Opozycyjna partia wyklucza jednak takie rozwiązanie. Proponuje natomaist rządowi wsparcie projektów służących rozwiązywaniu problemów Polaków. 

O samorozwiązaniu parlamentu wspomina jak na razie jedynie SLD. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się 4 kwietnia. Od jego wyniku PiS uzależnia rozmowę na temat innych sposobów zapewnienia stabilizacji w Sejmie. 

    W razie niekorzystnego dla PiS głosowania najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest koalicja rządowa PiS-u z Samoobroną. Szef tej partii Andrzej Lepper podkreśla, że rozmowy trwają, ale warunkiem koalicji jest jego udział w rządzie. 

    Premier zapowiedział, że rozważy zwrócenie się do Sejmu o wyrażenie rządowi wotum zaufania, jeśli wniosek o samorozwiązanie nie zostanie przegłosowany.

    "Nie rozważałem jeszcze (wystąpienia do Sejmu z wnioskiem o wyrażenie wotum zaufania rządowi). We wtorek, po odbytej debacie nad samorozwiązaniem Sejmu i po wynikach tego głosowania - zastanowię się nad tym" - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu.

    W porannych "Sygnałach Dnia" premier powiedział, że liczy na to, iż PO zmieni zdanie w sprawie skrócenia kadencji Sejmu.

    "Skoro Platforma zarzuca nam dokonywanie zamachu na wolność, demokrację w Polsce - to należałoby dążyć do wcześniejszych wyborów, by odebrać nam władzę. Jeśli Platforma tego nie czyni, to znaczy, że kłamała" - powiedział premier.

    Podobną opinie wyraził marszałek Sejmu Marek Jurek. Jego zdaniem, to PO powinna odpowiedzieć na pytanie, czy Samoobrona ma wejść do rządu, bo przed głosowaniem nad samorozwiązaniem Sejmu nie powstanie koalicja PiS z Samoobroną i nie będzie żadnych zmian w rządzie. 

    Jednak liderzy PO we wtorek podtrzymali swe stanowisko. "Czas na bardzo poważną pracę na rzecz ludzi, a nie na kolejną wojnę polityczną" - powiedział szef PO Donald Tusk. Dodał, że Platforma jest gotowa wspierać rząd we wszystkich projektach, które będą służyły rozwiązywaniu problemów zwykłych ludzi, a także "chronić rząd przed własnym zapleczem politycznym, które z niezrozumiałych powodów usiłuje go obalić".

    Wiceprzewodniczący PO Jan Rokita uważa, że jeśli "rząd i prezydent nie chcą mieć Leppera, to mogą go nie mieć". "(Rząd) jest w stanie rządzić lepiej, niż to robi w tej chwili przysyłając do Sejmu sensowne projekty. Jeśli to będą sensowne projekty, będziemy je wspierać" - oświadczył polityk Platformy.

    Tymczasem Lepper twierdzi, że rozmowy w sprawie koalicji PiS-Samoobrona "są prowadzone cały czas". "Przygotowujemy się do głosowań, pracujemy w Sejmie. Wystarczy jedno spotkanie i praktycznie będziemy wiedzieć, co mamy robić dalej i - myślę - w ciągu kilku dni będziemy w stanie przedstawić naszych kandydatów na ministrów" - powiedział Lepper.

    Uważa on, że jego poglądy są coraz bardziej zbieżne z poglądami wicepremier prof. Zyty Gilowskiej. "Pani premier zmienia swoje poglądy, na pewno nie jest już takim liberałem, jak była nie tak dawno, kiedy była w PO" - mówił Lepper.

    Skrócenia kadencji Sejmu chce SLD. Szef Sojuszu Wojciech Olejniczak powiedział, że rząd Kazimierza Marcinkiewicza szkodzi Polsce. "Będziemy zmierzali do tego, aby układ, który stworzył Jarosław Kaczyński funkcjonował jak najkrócej" - podkreślił Olejniczak podczas Rady Krajowej partii.

WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PiS ma ciągle nadzieję na zmianę stanowiska PO ws. majowych wyborów