PiS pyta Platformę czy popiera szkodliwą fuzję Pekao SA i BPH

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-03-2006, 18:22

Klub PiS chce wiedzieć, czy Platforma Obywatelska "popiera szkodliwą fuzję banków Pekao SA i BPH" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie szef sejmowej komisji gospodarki Artur Zawisza (PiS).

Klub PiS chce wiedzieć, czy Platforma Obywatelska "popiera szkodliwą fuzję banków Pekao SA i BPH" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie szef sejmowej komisji gospodarki Artur Zawisza (PiS).

    Poseł jako "skandaliczne" ocenił wykluczenie w środę przez prezesa NBP  Leszka Balcerowicza z posiedzenia Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) wiceministra finansów Cezarego Mecha.

    Komisja zajmowała się w środę wnioskiem UniCredito o zgodę na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH. Zgoda na wykonywanie prawa głosu jest niezbędna, by UniCredito mogło złożyć następny wniosek - o zgodę na połączenie Pekao SA i BPH. Na tę fuzję nie chce się zgodzić polski rząd. Połączenie tych dwóch banków ma być skutkiem fuzji ich akcjonariuszy - HVB (miał 71,03 proc. BPH) i UniCredito (jest właścicielem 52,9 proc. Pekao SA).

    Według resortu skarbu państwa, UniCredito łamie umowę prywatyzacyjną Pekao SA, która zakazywała inwestorowi przez dziesięć lat prowadzenia w Polsce działalności konkurencyjnej względem Pekao SA. Za taką działalność ministerstwo uznało posiadanie dwóch banków. Postępowanie przeciw Polsce w związku z blokowaniem fuzji Pekao SA i BPH wszczęła w środę Komisja Europejska.

    Według Zawiszy, planowana fuzją banków Pekao SA i BPH jest "strategicznym" zagadnieniem. "Chodzi o wolny i konkurencyjny rynek, którego konkurencyjność w wyniku fuzji byłaby podważona i naruszona" - powiedział.

    "W imieniu klubu PiS zadaję fundamentalne pytanie do największego ugrupowania opozycyjnego, czy opowiada się i popiera tę szkodliwą fuzję" - powiedział Zawisza. Dopytywał, czy PO "opowiada się za suwerennością decyzyjną państwa polskiego (...), a przeciwko wywieraniu nacisku przez niektóre organy UE".

    "W tej sprawie chcemy jasnego stanowiska PO, chcemy wiedzieć jak odnosi się do tego, jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu gospodarczym kraju" - powiedział szef klubu PiS Przemysław Gosiewski. Jak powiedział, "osoby, które doradzają, są związane z PO, są czynnie zaangażowane w te procesy (chodzi o fuzję)".

    Wiceprzewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział PAP, że Platforma zawsze opowiadała się za ograniczeniem ingerencji państwa, rządu w to co się dzieje w gospodarce i na rynku. Dodał, że on osobiście nie widzi jakichś wyraźnych przeszkód, by do fuzji BPH i PKO SA doszło.

    Poseł Platformy podkreślił, że dla PO bardzo ważne będzie stanowisko Komisji Europejskiej, która - jak dodał - jeśli uzna, że Polska w sprawie fuzji BPH i PKO SA szkodzi działaniom na rynku, to może mieć to dla naszego kraju poważne konsekwencje.

    Chlebowski podkreślił, że nie wie, czy działania rządu (polegające na blokowaniu fuzji BPH i PKO SA) dobrze służą wizerunkowi Polski za granicą i klimatowi dla inwestycji w Polsce. Odnosząc się do stwierdzenia Gosiewskiego, że osoby związane z PO, są czynnie zaangażowane w sprawę fuzji BPH i PKO SA, Chlebowski stwierdził, że poseł PiS "przesadza".    

    Zawisza chciał też wiedzieć, czy PO wspiera działania prezesa NBP "wymierzone w porządek prawny, a w istocie wrogie wobec rządu RP, w postaci tego agresywnego ruchu wobec wiceministra finansów (wykluczenia z posiedzenia Komisji Nadzoru Bankowego-PAP)".

    W czwartek LPR zapowiedziała złożenie wniosku o postawienie Balcerowicza przed Trybunałem Stanu. Według lidera Ligi Romana Giertycha, Balcerowicz złamał prawo, wykluczając w środę z posiedzenia KNB Cezarego Mecha.

    "Nie wiadomo nam o żadnych podstawach prawnych, które by wskazywały na to, że prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz złamał ustawę lub konstytucję - w ten sposób do zapowiedzi Ligi odniósł się w czwartek lider PO Jan Rokita.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane