PiS: Rozwiązanie sprawy PZU w 2006 r. i debiut na GPW w 2007 r.

Internet Securities
25-09-2005, 22:25

PZU SA może trafić na giełdę w 2007 roku po rozwiązaniu w przyszłym roku konfliktu Skarbu Państwa z akcjonariuszem największego polskiego ubezpieczyciela, holenderskim koncernem Eureko, uważa Kazimierz Marcinkiewicz, jeden z liderów PiS-u, typowany na nowego ministra skarbu.

PZU SA może trafić na giełdę w 2007 roku po rozwiązaniu w przyszłym roku konfliktu Skarbu Państwa z akcjonariuszem największego polskiego ubezpieczyciela, holenderskim koncernem Eureko, uważa Kazimierz Marcinkiewicz, jeden z liderów PiS-u, typowany na nowego ministra skarbu.

„Moje przekonanie jest takie, że w ciągu roku zamkniemy sprawę konfliktu wokół PZU i spółka ta będzie mogła w kolejnym roku [w 2007 r. - przyp. ISB] trafić na GPW” – powiedział Marcinkiewicz dziennikarzom w sztabie wyborczym PiS-u.

Dodał, że spodziewa się, iż w październiku-listopadzie zostaną przedstawione konkretne propozycje rozwiązania konfliktu wokół PZU.

Eureko zadeklarowało ostatnio, że jest gotowe powrócić do negocjacji z polskim rządem na temat swojej inwestycji w PZU po tym, jak wygrało proces przeciwko Polsce w tej sprawie przed Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym. Trybunał nie ustalił jeszcze wysokości odszkodowania. Wiceprezes Eureko Ernst Jansen zastrzegał jednak, że rozmowy mogą być prowadzone dopiero z nowym rządem po wyborach 25 września.

Eureko, posiadające obecnie 31,8% akcji PZU, domaga się realizacji aneksu do umowy prywatyzacyjnej z 2001 roku, który daje im prawo zakupu dodatkowych 21% akcji PZU po wprowadzeniu ubezpieczyciela na giełdę.

Według sondaży przeprowadzonych przy wyjściach z lokali wyborczych (tzw. exit polls), w wyborach parlamentarnych 25 września PiS uzyskało pierwsze miejsce z 27,6% (wg TNS OBOP i PBS) lub 28,26% (wg GfK Polonia) poparcia, natomiast PO znalazła się na drugim miejscu z 24,1% lub 26,35% głosów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PiS: Rozwiązanie sprawy PZU w 2006 r. i debiut na GPW w 2007 r.