PiS, SdPl, PSL i LPR chcą posiedzenia Sejmu ws. weta

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-08-2005, 16:57

Kluby Prawa i Sprawiedliwości, Socjaldemokracji Polskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Ligi Polskich Rodzin chcą posiedzenia Sejmu, na którym posłowie zajęliby się wetem prezydenta do ustawy o zwrocie podatku VAT za materiały budowlane. Platforma Obywatelska nie jest tym zainteresowana. Na razie nie ma decyzji czy takie posiedzenie się odbędzie.

Kluby Prawa i Sprawiedliwości, Socjaldemokracji Polskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Ligi Polskich Rodzin chcą posiedzenia Sejmu, na którym posłowie zajęliby się wetem prezydenta do ustawy o zwrocie podatku VAT za materiały budowlane. Platforma Obywatelska nie jest tym zainteresowana. Na razie nie ma decyzji czy takie posiedzenie się odbędzie.

    Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz powiedział w środę dziennikarzom, że na razie nie chce podejmować decyzji w sprawie zwołania dodatkowego posiedzenia Sejmu, na którym rozpatrzone zostałoby weto prezydenta. "Czekam na opinię klubów" - zaznaczył Cimoszewicz. Jak dodał, będzie to też wymagało konsultacji z Prezydium Sejmu.

    Marszałek poinformował też, że zwrócił się do premiera o  bardzo szczegółowe uzasadnienie, wszystkie argumenty jakie rząd przedstawiał na rzecz zawetowania tej ustawy. "Do dnia jutrzejszego chcę wszystko skrupulatnie zbadać" - oświadczył.

    W środę do marszałka o zwołanie dodatkowego posiedzenia zwrócił się PiS. Szef klubu PiS Ludwik Dorn uważa, że Sejm powinien zebrać się w tej sprawie po poniedziałkowym (29 sierpnia) uroczystym posiedzeniu Sejmu i Senatu zwołanym z okazji 25-lecia "Solidarności". Dorn jest przekonany, że jeśli Cimoszewicz da Sejmowi okazję do zajęcia się ustawą, to posłowie weto prezydenta odrzucą.

    Także Roman Giertych (LPR) chce, by posłowie na tym uroczystym posiedzeniu Sejmu zajęli się też zawetowaną przez prezydenta ustawą. "Będziemy chcieli, aby ten jeden punkt znalazł się w porządku obrad uroczystego posiedzenia" - powiedział polityk LPR.

    "Sejm nie zakończył swojej kadencji i nie musi mieć wakacji, powinien więc się zebrać, bo to jest jego ustawa, i rozpatrzyć weto prezydenta" - powiedziała szefowa klubu SdPl Jolanta Banach. Podkreśliła, że nieprzyjęcie tej ustawy jest "szkodliwe społecznie i gospodarczo", gdyż zdaniem ekspertów 35 proc. obrotu materiałami budowlanymi odbywa się w szarej strefie.

    Już we wtorek PSL zaapelowało do marszałka oraz prezydium Sejmu o przedłużenie o jeden dzień posiedzenia Izby zaplanowanego na 29 sierpnia. Jak wyjaśnił poseł Janusz Piechociński, PSL nie chce, aby kwestie ustawy o zwrocie VAT oraz prywatyzacji PGNiG "przeszkadzały" uroczystemu posiedzeniu z okazji 25. rocznicy "Solidarności", dlatego wnioskuje o przedłużenie posiedzenia o jeden dzień.

   Szef biura krajowego Samoobrony Janusz Maksymiuk zadeklarował w rozmowie z PAP, że Samoobrona przychyli się do wniosku o rozpatrzenie weta prezydenta na posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na 29 sierpnia.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Szef klubu SLD Krzysztof Janik uważa, że być może problemem rozwiązań zawartych w ustawie o zwrocie podatku VAT na materiały budowlane powinien zająć się już nowy Sejm i nowy rząd przy okazji ustawy budżetowej. "Rozstrzygające powinno być stanowisko Platformy Obywatelskiej" - powiedział.

    Także szef SLD Wojciech Olejniczak uważa, że od PO i PiS należy oczekiwać jasnego stanowiska w sprawie tej ustawy. "Ten kto ma być ministrem finansów w nowym rządzie niech się wypowie" - powiedział. Lider Sojuszu zadeklarował ponadto, że jeśli zostanie zwołane dodatkowe posiedzenie, wówczas SLD będzie głosowało zaodrzuceniem weta prezydenta.

    Natomiast według szefa klubu PO Jana Rokity, Platforma nie jest zainteresowana dodatkowym posiedzeniem Sejmu, na którym posłowie mieliby się zająć wetem prezydenta do ustawy o zwrocie podatku VAT na materiały budowlane. PO ma własny pomysł na rozwiązanie kwestii VAT-u, który nie wymaga takiej ustawy.

    Uzasadniając swe stanowisko, Rokita przypomniał, że PO proponuje wprowadzenie podatku liniowego - jednolitej stawki PIT, CIT i VAT na poziomie 15 proc. "Nie zamierzamy utrzymać 22 proc. stawki VAT w budownictwie, ani utrzymać ulg. Chcemy obniżyć VAT w budownictwie o 7 proc., w związku z czym ta ustawa w ogóle nas nie interesuje. Tak czy owak zamierzamy ją znieść" - powiedział Rokita dziennikarzom.

    Według konstytucjonalisty prof. Piotra Winczorka, jeżeli nie będzie posiedzenia Sejmu, który zająłby się wetem prezydenta,  "działa zasada dyskontynuacji prac legislacyjnych". "Oznacza to, że jeśli nie zakończy się w pełni bieg postępowania ustawodawczego danej kadencji Sejmu, to ustawa po prostu przestaje istnieć i wędruje do kosza. Nowy Sejm nie ma obowiązku rozpatrywać weta" - powiedział Winczorek PAP.

    Ustawa z 29 lipca miała złagodzić skutki podniesienia od 1 maja 2004 r. VAT-u na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc. Zakładała, że osobom fizycznym, które budują lub remontują mieszkanie, przysługiwałaby rekompensata za wzrost podatku VAT na materiały budowlane. Przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2006 r., natomiast zwrot miał dotyczyć okresu od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane