PiS: z Samoobroną współpraca w parlamencie

Polska Agencja Prasowa SA
04-01-2006, 14:22

Rzecznik prasowy PiS Adam Bielan powiedział w środę PAP, że jego ugrupowanie jest gotowe do rozmów z Samoobroną na temat współpracy w parlamencie. W ten sposób Bielan skomentował propozycję Samoobrony wejścia do rządu. Inni politycy PiS, z którymi rozmawiała PAP, podkreślali, że środowa propozycja partii Andrzeja Leppera nie jest niczym nowym.

Rzecznik prasowy PiS Adam Bielan powiedział w środę PAP, że jego ugrupowanie jest gotowe do rozmów z Samoobroną na temat współpracy w parlamencie. W ten sposób Bielan skomentował propozycję Samoobrony wejścia do rządu. Inni politycy PiS, z którymi rozmawiała PAP, podkreślali, że środowa propozycja partii Andrzeja Leppera nie jest niczym nowym.

    Poseł PiS i członek Zarządu Głównego tej partii Artur Zawisza uważa, że gdyby koalicja PiS-Samoobrona miała powstać, "to już dawno by powstała". Według wiceprezesa PiS i ministra w Kancelarii Premiera Adama Lipińskiego, w kwestii wejścia Samoobrony do rządu "nic się nie zmieniło". 

    Szef Samoobrony zaproponował w środę po raz kolejny, aby jego partia weszła do rządu. Podkreślił, że tę propozycję składa PiS po raz ostatni. "Ponawiamy naszą propozycję udziału w rządzie i chcemy, aby ten rząd miał stabilną większość w parlamencie" - powiedział Lepper.

    "Jesteśmy gotowi rozmawiać z Samoobroną przede wszystkim o współpracy w parlamencie, nigdy nie obiecywaliśmy tej partii koalicji rządowej" - tak słowa Leppera skomentował Bielan. Dodał, że jest "zdziwiony ultimatum, które stawia Andrzej Lepper".

    Jak powiedział, jego partia jest gotowa do współpracy parlamentarnej, także z innymi ugrupowaniami, które są w Sejmie. "Myślę, że Samoobrona udowodniła w ciągu ostatnich tygodni, że jest zdolna popierać ważne projekty rządowe" - ocenił Bielan. Podkreślił jednak, że "władze PiS nie podjęły żadnej pozytywnej decyzji o koalicji z Samoobroną". Dodał, że kierownictwo partii nie planuje żadnego spotkania w celu omówienia propozycji Leppera.

    "Nic się w tej kwestii nie zmieniło" - tak środowy apel Samoobrony o wejście do rządu skomentował Adam Lipiński. Przypomniał w rozmowie z PAP, że Samoobrona składała już tego typu propozycję i środowy apel tego ugrupowania o wejście do rządu nie jest niczym nowym. Zastrzegł, że nie wie, jaką decyzję ostatecznie podejmie PiS.

    Pytany, czy według niego jest szansa, by Samoobrona weszła do rządu, odparł, że "nie może występować przeciwko klubom, które nas popierają". Dodał, że to Samoobrona "bardziej nas popiera niż LPR".

    "Gdyby miała powstać, to już dawno by była" - tak inny poseł PiS Artur Zawisza odpowiedział na pytanie, czy według niego powstanie koalicja PiS-Samoobrona.

    Zawisza podkreślił, że "ta propozycja była niejednokrotnie składana, niejednokrotnie komentowana przez władze PiS i trudno powiedzieć tu cokolwiek nowego". Według niego, trzeba poczekać na wypowiedź statutowych władz w kwestii propozycji Samoobrony. Jak jednak powiedział, "nie sądzi, by cokolwiek w tej sprawie mogło się zmienić".

    Według wiceszefa klubu parlamentarnego PiS Marka Kuchcińskiego, PiS musi zastanowić się nad propozycją przewodniczącego Samoobrony, gdyż Lepper "zaproponował to po raz kolejny". "Będziemy nad tym radzić" - powiedział dziennikarzom w Sejmie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PiS: z Samoobroną współpraca w parlamencie