PiS złożył projekt nowelizacji ordynacji wyborczej

Polska Agencja Prasowa SA
22-03-2006, 19:16

PiS złożył w środę po południu u marszałka Sejmu projekt ustawy wprowadzającej ordynację mieszaną w wyborach do Sejmu. Szef klubu Przemysław Gosiewski powiedział dziennikarzom, że PiS chciałby, aby pierwsze czytanie odbyło się już w czwartek.

PiS złożył w środę po południu u marszałka Sejmu projekt ustawy wprowadzającej ordynację mieszaną w wyborach do Sejmu. Szef klubu Przemysław Gosiewski powiedział dziennikarzom, że PiS chciałby, aby pierwsze czytanie odbyło się już w czwartek.

    Zdaniem szefa klubu PiS, komisje sejmowe powinny zakończyć prace nad ordynacją wyborczą do 4 kwietnia, do następnego posiedzenia Sejmu. "Chcemy, aby projekt ordynacji i projekt uchwały Sejmu o samorozwiązaniu, który PiS zgłosi, były uchwalone na kolejnym posiedzeniu Sejmu" - podkreślił Gosiewski.

    Gosiewski zaapelował jednocześnie do PO "o wspólne prace nad projektem ordynacji i wspólną zgodę obu ugrupowań na podjęcie uchwały o samorozwiązaniu parlamentu".

    "Jeżeli PO gotowa jest do poparcia ordynacji mieszanej, to możemy wspólnie doprowadzić do uchwalenia dobrej ordynacji i do tego, aby wybory mogły być przeprowadzone w jak najszybszym czasie i aby mogła uformować się trwała większość" - powiedział Gosiewski.

    Jak dodał, jeśli będzie wola ze strony PO, to jego zdaniem, jest możliwość uchwalenia ordynacji w zaproponowanym terminie, tak, aby wybory przeprowadzić do połowy maja. 

    Projekt ordynacji mieszanej został już raz złożony przez PiS w 2004 roku w poprzedniej kadencji (został wtedy odrzucony przez Sejm). Zakłada on wprowadzenie 230 jednomandatowych okręgów wyborczych i 16 okręgów wojewódzkich. Połowa posłów byłaby wybierana w okręgach jednomandatowych. 

    Według projektu, każdy wyborca miałby dwa głosy. Jeden oddawałby na kandydata w jednomandatowym okręgu wyborczym, a drugi - na listę wojewódzką. Rozdział mandatów między listami byłby proporcjonalny, wedle głosów oddanych na listy wojewódzkie.

    PO chce wprowadzenia 460 jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu. Z każdego okręgu do Sejmu dostawałaby się tylko jedna osoba, ta, na którą zagłosowało najwięcej wyborców w danym okręgu.

    W ocenie Gosiewskiego, w ordynacji mieszanej nie może być przewagi okręgów jednomandatowych. "Ordynacja ta musi być zgodna z zapisem konstytucyjnym o proporcjonalności wyborów" - argumentował.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PiS złożył projekt nowelizacji ordynacji wyborczej