PiS złożył wniosek o wotum nieufności dla Kaniewskiego

14-04-2004, 13:59

PAP: Wniosek o wotum nieufności dla ministra skarbu Zbigniewa Kaniewskiego z podpisami posłów PiS, PSL i PO trafił w środę przed południem do laski marszałkowskiej.

Szef klubu PiS Ludwik Dorn argumentował we wtorek, że powodem wniosku o odwołanie ministra są przede wszystkim "uzasadnione obawy" o to, że w wyniku działań rządu Skarb Państwa utraci kontrolę nad Orlenem.

W uzasadnieniu wniosku o odwołanie ministra napisano m.in., że 19 marca przedstawiając w Sejmie informację dotycząca planów prywatyzacji na 2004 r. Kaniewski powiedział m.in., że "jego plany zakładają umożliwienie PKN Orlen uczestniczenia w prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej oraz utworzenie przez Orlen transgranicznego koncernu paliwowego".

"Minister jednocześnie nie przedstawił żadnej koncepcji, jak podczas realizacji tych planów uniknąć przejęcia kontroli przez rosyjskie spółki gazowe i naftowe nad terminalem w Porcie Gdańskim" - czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Podkreślono w nim, że przejęcie kontroli nad terminalami bałtyckimi jest "strategicznym i konsekwentnie realizowanym celem Federacji Rosyjskiej, jak i rosyjskich spółek".

Ponadto autorzy wniosku zwrócili uwagę, że Kaniewski podtrzymał zamiar prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz "całkowicie lekceważy" ostrzeżenia, że w tej prywatyzacji najprawdopodobniej będą uczestniczyć podmioty rosyjskie "przy wykorzystaniu działających w ich imieniu zachodnich przedsiębiorstw".

Zdaniem wnioskodawców, takie postępowanie ministra, to "dopuszczenie do zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego Polski".

Według zwolenników odwołania Kaniewskiego, dopuszczenie do powołania prezesa Kulczyk Holding, Jana Wagi, na szefa Rady Nadzorczej Orlenu to "kolejny przejaw oligarchizacji na styku polityki, biznesu, która stanowi zagrożenie dla mienia publicznego".

"Sygnały z wiarygodnych źródeł wskazują również, że w najbliższych dniach ma dojść do umorzenia posiadanych przez Naftę Polską S.A. akcji PKN Orlen. Spółka akcyjna Nafta Polska jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa" - czytamy w uzasadnieniu.

Wnioskodawcy zwracają uwagę, że umorzenie akcji doprowadzi do "zmian w strukturze kapitału zakładowego PKN Orlen, których efektem będzie zmniejszenie wpływu Skarbu Państwa na politykę przedsiębiorstwa".

"Niepokój nasz budzą również informacje, że może dojść do spadku udziałów Skarbu Państwa w KGHM Polska Miedź S.A. poprzez podniesienie kapitału zakładowego spółki" - czytamy w uzasadnieniu.

"Wyżej wymienione przypadki wskazują, że na kilkanaście dni przed podaniem się do dymisji rządu Leszka Millera, z pogwałceniem ekonomicznych interesów Skarbu Państwa, prowadzone są działania służące zabezpieczeniu interesów majątkowych obecnego układu rządzącego oraz grup oligarchii biznesowej. Bezpośrednio odpowiedzialnym za te działania jest obecnie urzędujący Minister Skarbu Państwa" - napisali zwolennicy odwołania Kaniewskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PiS złożył wniosek o wotum nieufności dla Kaniewskiego