Pitera: Absurdalny system weryfikacji oświadczeń majątkowych

opublikowano: 12-11-2004, 13:56

"Kupię dom od radnego w cenie deklarowanej w oświadczeniu majątkowym" - ogłoszenie takie można znaleźć w Internecie. W opinii prezes polskiej Transparency International, warszawskiej radnej Julii Pitery, anons pokazuje, jak absurdalny jest system weryfikacji oświadczeń majątkowych osób publicznych.

W rozmowie z PAP Pitera powiedziała, że częstą praktyką wśród warszawskich samorządowców jest podawanie w oświadczeniach niezwykle niskich - w stosunku do cen rynkowych - cen domów czy mieszkań, które do nich należą. "Z niektórych oświadczeń wynika, że cena za metr kw. mieszkania w Warszawie wynosi 1000 zł za m.kw., co jest dla mnie zupełnie niewiarygodnie" - powiedziała Pitera.

"Przyczyną zaniżania majątku jest to, że osoby, które zeznają nieprawdę w oświadczeniu majątkowym, mogą czuć się bezkarnie. Nie znam żadnego przypadku wśród radnych, żeby np. zatajenie części majątku w oświadczeniu pociągnęło za sobą poważne konsekwencje dla zeznającego" - podkreśliła Pitera.

Jej zdaniem, obecne prawo, według którego urzędnik zeznający nieprawdę lub zatajający prawdę w oświadczeniu majątkowym podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, pozostaje martwe.

"Kompletna dowolność w podawaniu danych dotyczących majątku wynika z absurdalnego systemu ich weryfikacji" - uważa Pitera. Obecnie bowiem urzędy skarbowe nie muszą kontrolować oświadczeń radnych, jeśli nie domaga się tego przewodniczący Rady Warszawy.

Pitera proponuje, by organy skarbowe automatycznie kontrolowały zeznania, jeśli w ciągu kilku lat składający zeznanie gwałtownie powiększył albo zmniejszył majątek.

"Podobnie automatycznie powinny być badane zeznania majątkowe osób publicznych, które podejmowały decyzję w sprawach będących przedmiotem postępowania sądowego" - uważa radna." Oświadczenia majątkowe są wtedy ważnym dowodem, czy inwestycja była podjęta w sposób prawidłowy" - dodała.

Oświadczenia majątkowe samorządowców, podobnie jak posłów i senatorów, są jawne - publikowane w Internecie na stronach Biuletynu Informacji Publicznej.

szl/la/ mag/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Pitera: Absurdalny system weryfikacji oświadczeń majątkowych