Pitera: Obowiązek oświadczeń majątkowych dla związkowców możliwy

PAP, DI
opublikowano: 03-07-2009, 17:33

Nałożenie na szefów związków zawodowych obowiązku składania corocznych oświadczeń majątkowych byłoby możliwe jedynie poprzez wprowadzenie zmian, regulujących tę kwestię w ustawie o związkach zawodowych - uważa minister w kancelarii premiera Julia Pitera.

Pitera, odnosząc się do interpelacji, zgłoszonej przez posła Jarosława Katulskiego (PO) do premiera Donalda Tuska, zaznaczyła, że sprawa zeznań majątkowych związkowców "była rozważana w toku prac nad ustawą Prawo antykorupcyjne".

Przypomniała, że "centrale związkowe związków zawodowych są finansowane ze składek członkowskich". "Tylko zakładowe związki zawodowe są finansowane ze środków zakładu pracy, a poza tym nie są objęte katalogiem osób pełniących funkcje publiczne" - zaznaczyła.

Poseł Jarosław Katulski (PO) zwrócił się do premiera Donalda Tuska z pytaniem o możliwość podjęcia prac nad ustawą, regulującą składanie zeznań majątkowych przez związkowców. "Lustracja majątkowa ma w swej istocie przeciwdziałać zjawiskom patologicznym w sferach, mających znaczny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa" - napisał Katulski do premiera.

Szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz powiedział, że "co do zasady nie ma większych uwag i oporów w sprawie ujawniania majątku związkowców". "Jest to jednak pewna rozgrywka polityczna; bo przecież dochód innych grup: pracowników fundacji czy stowarzyszeń, które niejednokrotnie dysponują większymi dochodami, nie jest ujawniany" - powiedział Guz. Dodał, że OPZZ utrzymuje się ze składek członków.

Zaznaczył, że "poszedłby jeszcze dalej", ujawniając wszystkie PiT-y złożone w urzędach skarbowych. "Bo dlaczego wszystkie PiT-y w zakładach pracy mają być tajne, a o PiT-ach związkowców ma wiedzieć cała Polska?" - pytał.

Szef "Solidarności" Janusz Śniadek powiedział, że zgadza się na jawność oświadczeń majątkowych związkowców pod warunkiem, że takie same oświadczenia będą musieli przedstawiać pracodawcy. "Jeżeli oświadczenia mają być składane na poziomie zakładów, to powinni je składać prócz związkowców także pracodawcy" - powiedział.

Katulski zaznaczył, że "działalność związków zawodowych jest finansowana nie tylko ze składek członkowskich, ale także z budżetu przedsiębiorstw oraz budżetu państwa". W jego ocenie nałożenie obowiązku składania zeznań na osoby, pełniące kierownicze funkcje w związkach zawodowych, byłoby pożądane, bo - jak napisał - "osoby te korzystają ze swoistej ochrony i quasi immunitetu w zakresie działań, podejmowanych w stosunku do pracodawców".

W piśmie do premiera Katulski dodał, że - jego zdaniem - wprowadzenie oświadczeń leży w interesie samych związkowców, gdyż poprawi ich odbiór społeczny.

Zgodnie z przygotowaną przez minister Piterę ustawą Prawo antykorupcyjne osoby, pełniące funkcje publiczne, będą miały obowiązek ujawnienia oświadczeń od 1990 roku oraz składania oświadczeń majątkowych. Chodzi m.in. o posłów, senatorów, radnych i pracowników administracji rządowej. Obecnie projekt jest po konsultacjach międzyresortowych.

O interpelacji Katulskiego napisała w piątek "Polska".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Pitera: Obowiązek oświadczeń majątkowych dla związkowców możliwy