PIU: 60 proc. majątku polskich firm jest ubezpieczone

PAP
opublikowano: 29-11-2017, 14:53

W Polsce 60 proc. majątku firm wartego 1,7 bln zł jest ubezpieczone - wynika z raportu "Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków", który zaprezentowała w środę Polska Izba Ubezpieczeń (PIU).

"Wyliczyliśmy wartość, która nie pojawiała się dotychczas, czyli jaka jest wartość ubezpieczonego majątku firm od pożarów i innych żywiołów. To 1,7 bln zł. (...) To 60 proc. majątku polskich firm" - poinformował w środę prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń Grzegorz Prądzyński podczas prezentacji raportu.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez PIU wspólnie z firmą doradczą Deloitte, ubezpieczyciele tworzą w Polsce 225 tys. etatów, z czego prawie 200 tys. w branżach innych niż ubezpieczenia. Miejsca pracy tworzone są przede wszystkim w handlu i naprawie pojazdów, finansach i nieruchomościach.

Jak informuje PIU, w 2016 r. około 60 proc. domów i mieszkań było objętych ochroną od skutków żywiołów. Odszkodowania z tytułu ochrony przed ogniem, eksplozjami i żywiołami wyniosły w 2016 r. 1,3 mld zł. Dodatkowo wypłacono 1,5 mld zł m.in. za szkody spowodowane przez grad, mróz, a także wszelkiego typu kradzieże.

Z tytułu ubezpieczenia na życie w 2016 r. 4,5 mln osób otrzymało świadczenia, a łączna ich wysokość wyniosła 18,3 mld zł.

Najpowszechniejszymi w Polsce ubezpieczeniami są polisy komunikacyjne. Ubezpieczyciele wypłacają rocznie 12 mld zł za szkody w związku z wypadkami, kolizjami i kradzieżami pojazdów.

Polska Izba Ubezpieczeń jest organizacją samorządu branżowego reprezentującą wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu