PIU: polskie firmy ubezpieczyły obroty warte pół biliona złotych

  • PAP
opublikowano: 04-04-2019, 13:22

Suma ubezpieczonych obrotów polskich firm w 2018 roku przekroczyła po raz pierwszy w historii 0,5 bln zł i była o 10 proc. wyższa niż rok wcześniej - poinformowała w czwartek Polska Izba Ubezpieczeń (PIU).

PIU dodała, że łączna kwota ubezpieczonych należności w 2018 roku wyniosła blisko 157 mld zł, czyli o 9 proc. więcej niż w 2017 roku.

Banknoty, złoty
Zobacz więcej

Banknoty, złoty Bloomberg

Według danych PIU, znacznie zwiększyło się zaangażowanie polskich ubezpieczycieli we wsparcie eksportu. W przypadku ochrony kredytów eksportowych wzrosło ono o 12 proc. do 55,2 mld zł. "W zeszłym roku polskie przedsiębiorstwa znacznie zwiększyły eksport, w związku z tym pojawił się popyt na te ubezpieczenia" - tłumaczy PIU w komunikacie.

Izba dodaje, że jednocześnie spadła wartość ubezpieczanych należności krajowych – ze 105 mld zł do 101,7 mld zł. Według PIU powodem spadku jest pogarszająca się sytuacja finansowa przedsiębiorstw, mimo wysokiego wzrostu PKB w ubiegłym roku.

Izba tłumaczy, że wiele firm nie jest w stanie skompensować wyższymi cenami wzrostu kosztów działalności. "W styczniu br., 98 przedsiębiorstw było niewypłacalnych, co stanowi wzrost rok do roku o 20 proc. W lutym tego roku ogłoszono 47 upadłości" - napisano w komunikacie.

Izba zaznacza, że choć w 2018 roku spadła wartość wypłacanych odszkodowań (o 8 proc.), to część zakładów ubezpieczeń zawiązało jednak wyższe rezerwy na przyszłe wypłaty.

"Widać pogorszenie się kondycji finansowej przedsiębiorstw i może to skutkować wyższymi kwotami wypłacanych odszkodowań w 2019 roku" – wyjaśnia cytowany w komunikacie Rafał Mańkowski, analityk w PIU

3650b480-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Ubezpieczeniowe wieści
Newsletter, który dostarczy informacji na temat tego, co dzieje się w branży ubezpieczeń.
ZAPISZ MNIE
Ubezpieczeniowe wieści
autor: Karolina Wysota
Wysyłany co dwa tygodnie
Karolina Wysota
Newsletter, który dostarczy informacji na temat tego, co dzieje się w branży ubezpieczeń.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy