PIU: ubezpieczyciele wypłacili w I kwartale ponad 10 mld zł

  • PAP
opublikowano: 12-06-2019, 12:20

W I kwartale 2019 r. Polacy otrzymali 10,2 mld zł odszkodowań i świadczeń z tytułu ubezpieczeń - poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń. Dodała, że co pół minuty naprawiana jest w Polsce jedna szkoda z OC komunikacyjnego.

Jak wynika z danych PIU, w I kwartale 2019 r. poszkodowanym wypłacono 10,2 mld zł, w tym: o 5,1 mld zł z ubezpieczeń na życie, 3,7 mld zł z ubezpieczeń komunikacyjnych i 1,4 mld zł z pozostałych ubezpieczeń.

Wypadek, ubezpieczenie
Zobacz więcej

Wypadek, ubezpieczenie fot. Andrzej Bogacz_FORUM

"Tylko w pierwszym kwartale tego roku ubezpieczyciele zlikwidowali ponad 300 tys. szkód z OC komunikacyjnego. Poszkodowani otrzymali ponad 2,3 mld zł odszkodowań i świadczeń, czyli o ponad 2,5 proc. więcej niż rok wcześniej" – wskazał, cytowany w środowym komunikacie, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Grzegorz Prądzyński.

Na ochronę pojazdów Polacy wydali w I kwartale 2019 r. prawie 6 mld zł, z czego ok. 3,7 mld zł stanowiły składki na OC, a ok. 2,2 mld zł – składki na autocasco - podała PIU. Z kolei za ponad 1 mld zł kupiliśmy ubezpieczenia chroniące przed skutkami żywiołów.

"Wyniki za I kwartał nie obejmują kosztów podtopień i wichur, które miały miejsce w maju tego roku. Wiadomo jednak, że zakłady ubezpieczeń są przygotowane na wszelkie zjawiska pogodowe, zarówno pod kątem organizacyjnym jak i finansowym" - wyjaśniono.

Jak wyjaśnił, cytowany w komunikacie, wiceprezes PIU Andrzej Maciążek, szkody są likwidowane w jeden dzień, a ubezpieczyciele powszechnie stosują uproszczone procedury likwidacyjne.

Na ubezpieczenia na życie Polacy wydali w I kwartale 2019 r. ponad 5,2 mld zł, o 7,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub.r. - wyliczono. Dodano, że otrzymali z tego tytułu prawie 5,1 mld zł świadczeń.

Polscy ubezpieczyciele wypracowali w I kwartale 2019 r. ponad 1,1 mld zł zysku netto, to o 8,6 proc. więcej niż rok wcześniej. "To oznacza zasilenie budżetu państwa w 343 mln zł podatku dochodowego. Dodatkowo, firmy ubezpieczeniowe odprowadziły też ok. 120-130 mln zł tzw. podatku od aktywów" - wskazano.

Polska Izba Ubezpieczeń jest organizacją samorządu branżowego reprezentującą wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce. Do podstawowych zadań PIU należy wspieranie ustawodawcy w zakresie kształtowania prawa asekuracyjnego. Izba prowadzi też działania mające na celu zwiększenie świadomości ubezpieczeniowej społeczeństwa. 

3650b480-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Ubezpieczeniowe wieści
Newsletter, który dostarczy informacji na temat tego, co dzieje się w branży ubezpieczeń.
ZAPISZ MNIE
Ubezpieczeniowe wieści
autor: Karolina Wysota
Wysyłany co dwa tygodnie
Karolina Wysota
Newsletter, który dostarczy informacji na temat tego, co dzieje się w branży ubezpieczeń.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy