PKB Eurolandu spadł mniej niż oczekiwano w ostatnim kwartale 2020 r.

opublikowano: 02-02-2021, 12:54

Czwarty kwartał nie był tak zły w gospodarce eurolandu jak prognozowano, ale pierwszy zapowiada się źle, informuje Reuters.

Z tzw. szybkiego odczytu wynika, że w ostatnim kwartale 2020 roku gospodarka strefy euro skurczyła się o 0,7 proc. w porównaniu z poprzednim. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 5,1 proc. Ekonomiści ankietowani przez Reutersa prognozowali spadek kwartalny o 1,0 proc. i roczny o 5,4 proc.

- W pierwszym kwartale 2021 roku spadek prawdopodobnie będzie głębszy. Jednak nie będzie aż tak duży jak ten w pierwszej połowie ubiegłego roku. Poza tym, od wiosny można oczekiwać znaczącej poprawy sytuacji gospodarczej – powiedział Christoph Weil, ekonomista Commerzbanku.

Największa gospodarka eurolandu, Niemcy, wzrosła o 0,1 proc. w czwartym kwartale. Dwie kolejne pod względem wielkości, Francja i Włochy, zanotowały jednak spadki o odpowiednio 1,3 proc. i 2,0 proc.

Eurostat poinformował, że bazując na wstępnych szacunkach spadek PKB strefy euro w 2020 roku wyniósł 6,8 proc., a całej gospodarki Unii Europejskiej 6,4 proc. Okazał się większy niż podczas kryzysu finansowego w 2009 roku, kiedy spadek sięgał 4,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane