PKB Eurolandu za III kwartał zrewidowane w dół

ARŻ, MarketWatch
opublikowano: 08-12-2020, 12:51

Ożywienie gospodarcze w strefie euro w okresie trzech miesięcy do września było nieco mniejsze niż wcześniej szacowano. Nieznacznie niższy niż wskazywały pierwotne prognozy okazał się także spadek w drugim kwartale.

Agencja statystyczna Unii Europejskiej poinformowała we wtorek, że PKB tego obszaru walutowego był w trzecim kwartale o 12,5 proc. wyższy niż w drugim. Wcześniejsze szacunki mówiły o odbiciu na poziomie 12,6 proc.

Eurostat podał również, że gospodarka strefy euro skurczyła się w okresie od kwietnia do czerwca o 11,7 proc., a nie o 11,8 proc. jak wskazywały poprzednie wyliczenia.

Te rewizje oznaczają, że gospodarka strefy euro poniosła mniejsze straty w produkcji w ciągu sześciu miesięcy od kwietnia do września w porównaniu z pierwotnymi prognozami. W trzecim kwartale była ona o 4,3 proc. niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Urząd statystyczny stwierdził, że odbicie w okresie od lipca do września było spowodowane głównie ożywieniem w wydatkach konsumenckich przy mniejszych nakładach na inwestycje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane