PKB neutralne dla złotego

Piotr Bujak, Nordea
opublikowano: 01-06-2012, 00:00

WALUTY

Wzrost PKB w Polsce spowolnił w I kw. br. do 3,5 proc. r/r z 4,3 proc. r/r w IV kw. 2011 r. Dane są zgodne z medianą prognoz rynkowych i nieznacznie poniżej naszej prognozy na poziomie 3,6 proc.

Rozczarowaniem jest wzrost inwestycji o 6,7 proc., podczas gdy oczekiwano stabilizacji na poziomie około 10 proc., zanotowanym w ostatnim kwartale 2011 r. Pokazuje to, że ożywienie inwestycji prywatnych wygasa pod wpływem osłabienia napływu nowych zamówień na produkty firm oraz pod wpływem niepewności dotyczącej rozwoju ogólnej sytuacji gospodarczej na świecie i w Polsce.

W kolejnych kwartałach trudno będzie zatem o zrekompensowanie przez inwestycje prywatne osłabienia aktywności inwestycyjnej w sektorze publicznym po EURO 2012.

W sumie wzrost PKB w I kw. był zgodny z oczekiwaniami, ale jego struktura oraz najnowsze negatywne wydarzenia w otoczeniu polskiej gospodarki pokazują, że wzrost gospodarczy w kolejnych kwartałach może być słabszy, niż dotychczas oczekiwano. Wspiera to naszą opinię, że Rada Polityki Pieniężnej nie zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych, chociaż ryzyko dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej istnieje ze względu na podsycanie inflacji przez wyraźne osłabienie naszej waluty.

Dane są neutralne dla złotego, rynkowych stóp procentowych i polskiego rynku akcji. Krajowy rynek pozostaje pod wpływem wydarzeń na światowych rynkach. Szczególnie złoty jest pod silną presją deprecjacyjną związaną z nasileniem kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Bujak, Nordea

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu