PKB Niemiec wzrósł w drugim kwartale o 0,5 proc.

12-08-2004, 09:20

Niemiecka gospodarka wzrosła w drugim kwartale bieżącego roku o 0,5 proc. - podało w czwartek Federalne Biuro Statystyczne. Wynik był zgodny z oczekiwaniami ekonomistów.

W skali rocznej Produkt Krajowy Brutto największej gospodarki w Europie poprawił się o 1,5 proc. i jest to najwyższa dynamika od 2001 roku. Publikacja Urzędu Federalnego oznacza, że gospodarka Niemiec przyspieszyła wobec pierwszego kwartału, gdy wzrost PKB wyniósł 0,4 proc.

Motorem wzrostu był eksport, natomiast wydatki niemieckich konsumentów w praktyce nie uległy zmianie. Bezrobocie w Niemczech przekracza 10 proc.

Niemieckie spółki, na czele z producentem luksusowych aut BMW i koncernem chemicznym BASF zwiększyły w minionym kwartale swoją sprzedaż na rynku amerykańskim i azjatyckim.

Jednak Niemcy, podobnie jak i inne kraje strefy euro, mogą mieć problemy z utrzymaniem dobrej dynamiki. Przyczyną są rekordowe ceny ropy, które w tym tygodniu przekroczyły na nowojorskiej giełdzie NYMEX 45 dolarów za baryłkę Brent.

- Region euro może sobie nie poradzić z utrzymaniem dynamiki wzrostu gospodarczego – uważa Thomas Mayer, główny ekonomista Deutsche Banku.

DA, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PKB Niemiec wzrósł w drugim kwartale o 0,5 proc.