PKB Rosji spadł o 1,7 proc. w okresie styczeń-październik

opublikowano: 30-11-2022, 17:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po dziesięciu miesiącach roku gospodarka Rosji zmniejszyła się o 1,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, ale mocno wzrosły w tym czasie nakłady kapitałowe, informuje Reuters.

Spadek PKB Rosji jest wyraźnie mniejszy niż prognozowano po nałożeniu na kraj międzynarodowych sankcji za napaść na Ukrainę. Prognozowano wówczas nawet 12 proc. spadek PKB. Rosyjskie Ministerstwo Gospodarki oczekuje, że w całym roku gospodarka zmniejszy się o 2,9 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Rosstat ogłosił, że w okresie styczeń-październik nakłady kapitałowe wzrosły o 5,9 proc. do 16,41 bln rubli w porównaniu z tym samym przedziałem poprzedniego roku.

Oficjalna stopa bezrobocia wynosiła w październiku 3,9 proc., ale płace realne spadały we wrześniu o 1,4 proc. w ujęciu rocznym. Październikowa sprzedaż detaliczna spadała w październiku o 9,7 proc. w ujęciu rocznym.

Rosstat ogłosił, że w tygodniu zakończonym 28 listopada ceny detaliczne rosły o 0,19 proc. w porównaniu z poprzednim, w którym rosły o 0,11 proc. Od początku roku ceny wzrosły o 11,07 proc. W tym samym okresie ubiegłego roku rosły o 7,5 proc.

W odrębnym raporcie Ministerstwo Gospodarki podało, że w tygodniu zakończonym 28 listopada ceny detaliczne były o 12,04 proc. wyższe niż rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane