Czytasz dzięki

PKB Singapuru spadł o ponad 10 proc.

opublikowano: 26-03-2020, 08:50

Aż o 10,6 proc. spadł w I kwartale br. PKB Singapuru. To bardzo zły sygnał dla świata, gdyż ten mały azjatycki kraj, traktowany jest od dawna jako barometr światowego handlu.

Opublikowany przez rząd Singapuru odczyt jest zdecydowanie gorszy od oczekiwań ekonomistów, którzy i tak już zakładali negatywny wpływ epidemii koronawirusa. 

Władze tego miasta-państwa oczekują obecnie, że w całym 2020 r. gospodarka Singapuru skurczy się od 1 do 4 proc. w zależności od czasu trwania zakłóceń wywołanych pandemią. Kraj nigdy od odłączenia od Malezji przed ponad pięcioma dekadami nie odnotował większego spadku niż dolna granica widełek prognozowanych przez rząd.

Singapur bardzo boleśnie odczuł skutki azjatyckiego kryzysu finansowego, po atakach terrorystycznych z 11 września (które również ograniczały podróże międzynarodowe) i podczas Wielkiej Recesji. Gospodarka zmniejszyła się o 10 proc.  w pierwszym kwartale 1998 r., gdy rynki regionalne tąpnęły, a sąsiednia Indonezja pogrążyła się w politycznym kryzysie. Skurczył się również o 10 proc. od kwietnia do czerwca w 2001 r. i 8,6 proc. w następnym kwartale. W pierwszym kwartale 2009 r. gospodarka odnotowała  9,9 proc. spadek PKB. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy