PKB Turcji wzrósł mocniej niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-11-2020, 11:50

Miniony kwartał był relatywnie dobry dla tureckiej gospodarki. Dzięki napływowi kredytów, gospodarka wyszła z załamania jakie stało się jej udziałem w pierwszym półroczu, donosi Reuters.

Bloomberg

W okresie lipiec-wrzesień 2020 r. PKB Turcji wzrósł o 15,6 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem (wynik wyrównany sezonowo i kalendarzowo). To ponad dwukrotni lepszy wynik niż wynosiła mediana prognoz ekonomistów kształtująca się na poziomie 6,7 proc. W II kwartale gospodarka skurczyła się o 9,9 proc. po wzroście w pierwszym o 4,5 proc.

Według danych Tureckiego Instytutu Statystycznego aktywność sektora finansowego wzrosła o 41,1 proc. w trzecim kwartale, informacji i komunikacji o 15,0 przemysłu o 8,0 proc. zaś budownictwa o 6,4 proc.

Eksperci wskazują, że odnotowany wzrost może mieć jednak krótkotrwały charakter z uwagi na kolejną falę infekcji koronawirusem. Na dodatek bank centralny w listopadzie podniósł stopy procentowe do 15 proc. by powstrzymać dwucyfrową inflację i osłabienie liry.

Turecki rząd prognozuje, że największa gospodarka Bliskiego Wschodu w 2020 r. może w najlepszym scenariuszu wzrosnąć o 0,3 proc., zaś w najgorszym spaść o 1,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane